Ρολάν Γκαρός: Εύκολα στο 2ο γύρο η Σάκκαρη

Μετά από 1 ώρα και 16 λεπτά αγώνα η Μαρία Σάκκαρη νίκησε την Αυστραλή Άιλα Τομλιάνοβιτς και πέρασε στο 2ο γύρο του Ρολάν Γκαρός.

Η Σάκκαρη ξεκίνησε σαρωτικά τον αγώνα κερδίζοντας το πρώτο σετ με 6-0 σε 28 μόλις λεπτά. Στη συνέχεια η Τομλιάνοβιτς, με την οποία η Σάκκαρη έχει παίξει μαζί στο παρελθόν σε διπλό, αναθάρρησε στο 2ο σετ. Ξεκίνησε με μπρέικ στο σερβίς της Σάκκαρη και εκείνη απάντησε αντίστοιχα. Με άλλα τρία μπρέικ στο 5ο, 6ο και 7ο γκέιμ η Αυστραλή πήρε το προβάδισμα και είχε ευκαιρία στο 5-4 να κλείσει το σετ με το σερβίς της. Η Σάκκαρη όμως έδειξε μεγάλη ψυχραιμία, έκανε το μπρέικ για το 5-5, υπερασπίστηκε το σερβίς της και με άλλο ένα τελευταίο μπρέικ κέρδισε και το 2ο σετ μετά από 48 λεπτά. Επόμενη αντίπαλός της είναι η Ρωσίδα Καμίλα Ραχίμοβα που βρίσκεται στο Νο182 της κατάταξης WTA και στον πρώτο γύρο νίκησε την Αμερικανίδα Σέλμπι Ρότζερς (Νο55).