Ρώμη 2021: Στον τελικό με πανελλήνιο ρεκόρ ο Σίσκος!

Ο Απόστολος Σίσκος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της Ελλάδας στην 5η μέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Ε/Ν που διεξάγεται στη Ρώμη.

Ο αθλητής του Τάσου Παπαδόπουλου από τον Άρη Θεσσαλονίκης πήρε την πρόκριση για τον τελικό του βασικού του αγωνίσματος, των 200μ ύπτιο, με την 6η καλύτερη επίδοση. Μάλιστα τερμάτισε την κούρσα σε 2:00.84 και βελτίωσε εκ νέου το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ παίδων, το 2:00.92 που είχε κάνει στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ανοιχτής κατηγορίας της Θεσσαλονίκης. Στον αυριανό τελικό θα διεκδικήσει άλλο ένα μετάλλιο για την ελληνική αποστολή μετά το χάλκινο που πήρε ο Τάσος Κούγκουλος στα 50μ ύπτιο. Πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο 2ος Έλληνας που συμμετείχε στον ημιτελικό, ο Αρίωνας Ζιάμπρας, ο οποίος τερμάτισε σε ατομικό ρεκόρ 2:02.94 και κατέκτησε τη 10η θέση στο σύνολο. Στο 2:02.40 έκλεισε η οχτάδα του τελικού.

Η Χαρά Αγγελάκη μετά την επιτυχία της πρόκρισης στις 16 καλύτερες στα 100μ πρόσθιο ήταν ακόμα πιο γρήγορη στον ημιτελικό. Με χρόνο 1.10.67 σημείωσε νέο ατομικό ρεκόρ αλλά και την κορυφαία επίδοση φέτος στην Ελλάδα στις γυναίκες και ολοκλήρωσε την παρουσία της με την 14η θέση. Το προηγούμενο ατομικό της ήταν το 1:11.11 του προκριματικού και πριν από αυτό είχε φετινό ατομικό από τον Απρίλιο με 1:11.22. Ο τελικός έκλεισε ακριβώς 1 δευτερόλεπτο κάτω από το χρόνο της, στο 1:09.67, και ταχύτερη όλων ήταν το φαβορί, η Εσθονή Ελένι Γιεφίμοβα με 1:07.56.

Η Ελλάδα είχε άλλη μία παρουσία σε ημιτελικό με το Γιάννη Κοντοβά στα 200μ πεταλούδα ο οποίος με χρόνο 2.03.70 πήρε την 16η θέση. Έχει ατομικό ρεκόρ 2:03.32 από το φετινό «Ακρόπολις».