Ροπαλιά στο τάι μπρέικ

Μετά την… σούπα που σέρβιραν Παναχαϊκή και Χανιά (κυρίως οι Κρητικοί ου ηττήθηκαν με 3-0) στο πρώτο ματς των μπαράζ της ανόδου στην βόλεϊ λιγκ, ακολούθησε το θρίλερ μεταξύ Ηρακλή και Πανερυθραϊκού που βρήκε νικητή τον Γηραιό με 3-2!

Μια νίκη που ήρθε μετά από μια επική ανατροπή καθώς η ομάδα της Ερυθραίας κάνοντας το τέλειο παιχνίδι με ελάχιστα λάθη και έξυπνη πίεση στην υποδοχή του Ηρακλή προηγήθηκε με 2-0. Από εκείνο το σημείο και μετά όμως οι κυανόλευκοι με ηγέτη τον Νίκο Παλέντζα άλλαξαν ταχύτητα κι αφού μείωσαν εύκολα σε 2-1, πήραν στις λεπτομέρειες το τέταρτο σετ (με χαμένο σερβίς του Κούνα) για να ακολουθήσει ένα συγκλονιστικό τάι μπρέικ.
Ο Ηρακλής προηγήθηκε με 5-2, η Ερυθραία ισοφάρισε 6-6 και προηγήθηκε 7-8 για να φτάσουμε στο 11-12 όπου έγινε η φάση του αγώνα. Ο Πανερυθραϊκός έβγαλε την άμυνα, όμως δόθηκε υπέρβαση στον Μανιόπουλο (12-12) και η είσοδος του Ηλία για το σερβίς έφερε τα πάνω κάτω. Τρεις φορές χάλασε την αντίπαλη υποδοχή με τον Ηρακλή να φτάνει εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών στην νίκη. «Κάναμε την χειρότερη εμφάνιση της χρονιάς, ειδικά στην υποδοχή, αλλά δείξαμε ψυχή, το γυρίσαμε και συνεχίζουμε», είπε ανακουφισμένος ο Χρήστος Πάτρας ενώ ο απογοητευμένος Γιάννης Λάιος τόνισε: «Χάσαμε από μια λεπτομέρεια στο τάι μπρέικ, αλλά και γιατί χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας μετά το 2-0»
Τα σετ 20-25, 14-25, 25-18, 25-23, 15-12
Ηρακλής (Πάτρας) Γάτσης, Παλέντζας, Στεφανίδης, Τσολάκος, Μποζίδης, Κολτσιάκης, Ρωμαλιάδης-λ, / Τσιράκης-λ Κατσιαφλάκας, Tσιάρας Στεφανίδης, Μούχλιας, Ηλίας.
Πανερυθραϊκός (Λάιος) Κρέτσης, Παπακυριάκου, Κούνας, Αχιλλεόπουλος (λ), Μανιόπουλος, Κωστόπουλος Β., Λυκούρεσης, / Κωστόπουλος Γ, Τοπαλίδης, Μπαρούτας, Ρεζκ.