ΤΖΟΥΝΤΟ

Παγκόσμιο πρωτάθλημα τζούντο: Ρωσία, Ιαπωνία τα πρώτα χρυσά

Με τις ελαφριές κατηγορίες ξεκίνησε σήμερα στη Βοδαπέστη το παγκόσμιο πρωτάθλημα τζούντο, με τη Ρωσία και την Ιαπωνία να κερδίζουν τα πρώτα χρυσά.

Στα 60κ των ανδρών, ο κάτοχος του τίτλου, Λουκούμι Τσκβιαμίνι (Γεωργία) δεν κατέβηκε να αγωνιστεί καθώς είναι τραυματίας, ενώ απόντες ήταν και οι υπόλοιποι του βάθρου από το 2019, πλην του Ιάπωνα Ριούτζου Ναγκαγιάμα (τρίτος το 2019) που αυτή τη στιγμή είναι το Νο1 στον κόσμο. Την έκπληξη όμως έκανε ο 23χρονος Ρώσος, Γιάγκο Αμπουλάντζε (Νο9) που τον περασμένο Απρίλιο ήταν 3ος στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, ενώ τον περασμένο Νοέμβριο ήταν δευτεραθλητής Ευρώπης. Στην πρώτη του συμμετοχή σε παγκόσμιο πρωτάθλημα, ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου κερδίζοντας στον τελικό των 60κ τον 28χρονο Καζάκο Γκουσμάν Κιργιζμπάγιεφ (Νο11) ο οποίος ποτέ δεν είχε βρεθεί σε θέση καλύτερη από την 5η. Καραμάτ Χουσέινοφ (Αζερμπαϊτζάν) και Φρανσίσκο Γκαρίγκος (Ισπανία), κέρδισαν τα χάλκινα μετάλλια.

Στα 48κ των γυναικών, με την κάτοχο του τίτλου Ντάρια Μπιλόντιντ απούσα, άνοιξε ο δρόμος για τις Ιαπωνέζες Νατσούμι Τσουνόντα και Γουακάνα Κόγκα που έφτασαν μέχρι τον τελικό με την πρώτη να κερδίζει το χρυσό μετάλλιο. Οι δύο τζουντόκα δεν είναι καν στην πρώτη 20αδα της παγκόσμιας κατάταξης (No22 kai No41 αντίστοιχα) ενώ το Νο1 στην κατάταξη και τρίτη στο παγκόσμιο του 2019, Ντίστρια Κρασνίκι έμεινε εκτός μεταλλίων καταλαμβάνοντας την 5η θέση. Τα χάλκινα μετάλλια κατέληξαν στην Ισπανίδα Χούλια Φιγκερόα και την Μογγόλη Ουραντσετσένγκ Μουνκμπάτ.

Το παγκόσμιο συνεχίζεται αύριο με τις κατηγορίες των 66 κιλών στους άνδρες και των 52κ στις γυναίκες δίχως να υπάρχει ελληνική συμμετοχή.