Σαρωτικός ο Ολυμπιακός (και) στο τσάμπιονς λιγκ

Ένα τρομερό πρώτο ημίχρονο, ήταν αρκετό για την ομάδα πόλο των ανδρών του Ολυμπιακού προκειμένου να καταβάλει την αντίσταση του Ανόβερο με 11-7 στον αγώνα που διεξήχθει για την 6η αγωνιστική του τσάμπιονς λιγκ στο Παπαστράτειο.

Αν και το ξεκίνημα του αγώνα δεν ήταν ιδανικό καθώς οι ερυθρόλευκοι έμειναν στο μηδέν, μετά το 2:42 οι παίκτες του Ολυμπιακού ήταν ασταμάτητοι. Μέσα σε ένα λεπτό και 20 δευτερόλεπτα, Γενηδουνιάς και Φουντούλης σημείωσαν τρία γκολ με την πρώτη περιόδο να ολοκληρώνεται 3-0.
Ο Ολυμπιακός καταφέρει να επιβάλει το ρυθμό του και μέχρι τα μισά της 2ης περιόδου συνέχισε να «χτυπάει» στην κόντρα, πετυχαίνοντας δυο ακόμα τέρματα με τους Μυλωνάκη (6:09) και Αργυρόπουλο, χάρη στα οποία έφτασε στο 5-0. Ακολούθησε το γκολ του Βαγγέλη Δελακά από την περιφέρεια, στην εκπνοή της περιόδου για το 6-0.
Η πρώτη φορά που παραβιάστηκε η «ερυθρόλευκη» εστία ήταν στο 7:22 της 3ης περιόδου με τον Ρεάλ να μειώνει σε 6-1. Ο Φουντούλης απάντησε πετυχαίνοντας το 7-1 και οι Γερμανοί διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Εστράνι (7-2), 3,5 λεπτά πριν την ολοκλήρωση της περιόδου η οποία έληξε με 7-3 ύστερα από το γκολ του Βίνκελοχτ κάνοντας μία μινι αντεπίθεση που όμως δεν ήταν αρκετή.
Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός κράτησε τους Γερμανούς με επιμέρους σκορ 3-3 για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση 11-7.
Οι ερυθρολευκοι περιμένουν στις 24 Ιανουαρίου στο Παπαστράτειο (19:30), την Γιούγκ σε ένα πολύ δύσκολο και καθοριστικό παιχνίδι. Αυτή τη στιγμή προηγούνται στον όμιλο με 16 βαθμούς έχοντας στο +5 τη δεύτερη Ντιναμό Μόσχας η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη, 9-9 στη Ρωσία με την Μπρέσια.
Oκτάλεπτα 3-0, 3-0, 1-3, 4-4
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βλάχος) Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Δελακάς 1, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 2, Νικολαΐδης 1, Δερβίσης 1, Μπούσλιε 1, Μουρίκης, Γούνας 1, Αργυρόπουλος 1, Ομπράντοβις, Γαλανόπουλος.
AΝΟΒΕΡΟ (Κάρστεν) Σένκελ, Κόρουσιτς, Μπουκόφσκι 1, Ρεαλ 1, Μπρούγκλιαν 2, Ράντοβιτς 1, Γιόκιτς, Πρόις, Σέκουλιτς, Εστράνι 1, Μπαν, Βίνκελχοστ 1, Σούκιτς.