Αποστολή Μελβούρνη: Σάρωσε ο «Τζόκερ»

Μπορεί να μην ξέρουμε ακόμα αν ο Χοακίν Φίνιξ θα πάρει το όσκαρ Α’ ανδρικού ρόλου για την ταινία Τζόκερ το Φλεβάρη, ο τενιστικός όμως Τζόκερ επιβεβαίωσε το ρόλο του φαβορί στο όπεν Αυστραλίας και έκανε το 8/8.

Μελβούρνη Παναγιώτης Βότσης

Ο Σέρβος Νόβακ Τζόκοβιτς επικράτησε δύσκολα, αλλά επικράτησε επί του 26χρονου Αυστριακού Ντομινίκ Τιμ σε έναν αγώνα που πλησίασε τις 4 ώρες και κρίθηκε στα 5 σετ.

Το πρώτο σετ πήγε σχετικά εύκολα στο Νόβακ Τζόκοβιτς που έκανε δύο μπρέικ απέναντι σε έναν Τιμ που δεν μπόρεσε να βρει γρήγορα τα πατήματά του. Το σκορ ήταν 6-4 υπέρ του Σέρβου. Στο δεύτερο σετ άρχισε το σασπένς. Ο Τιμ ξεκίνησε δυναμικά με μπρέικ και το διατήρησε μέχρι και το 4-2, ο Σέρβος όμως απάντησε με μπρέικ και έκανε το 4-4. Ο Αυστριακός όμως δεν πτοήθηκε και έκανε αμέσως μετά και δεύτερο μπρέικ, προτού κλείσει το σετ με το σερβίς του σε 6-4. Το συγκεκριμένο σετ ήταν μόλις το δεύτερο που χάνει ο Τζόκοβιτς σε όλο το τουρνουά μετά το 3ο σετ του αγώνα του 1ου γύρου κόντρα στο Γερμανό Στρουφ.

Στο τρίτο σετ καταλάβαμε ότι θα δούμε έναν μεγάλο αγώνα. Ο Τιμ έκανε μπρέικ στα δύο πρώτα σερβίς του αντιπάλου του και προηγήθηκε με το εμφατικό 4-0. Ο πεσμένος Τζόκοβιτς μπόρεσε τουλάχιστον να υπερασπιστεί τα αλλά δύο σερβίς του απέναντι σε ένα μαινόμενο Τιμ, ο οποίος σφράγισε το τελικό 6-2 υπέρ του στην τρίτη ευκαιρία για σετ πόιντ.

Ουσιαστικά ο τελικός ξεκίνησε από το τέταρτο σετ. Μέχρί εκείνο το σημείο δεν βοήθησε ούτε ο Τζόκοβιτς, που έδειχνε να έχει πρόβλημα στα πόδια, αλλά ούτε και το συντηρητικό παιχνίδι του Τιμ, ο οποίος όμως παρά το γεγονός αυτό είχε καταφέρει να φέρει στα μέτρα του το παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα στα σετ (2-1). Μια συνθήκη πρωτόγνωρη για τον Σέρβο, που δεν είχε ποτέ γυρίσει από 1-2 τελικό στην καριέρα του. Μέχρι το τέταρτο σετ ο Τιμ το μόνο που είχε καταφέρει ήταν να βρει πρώτο σερβίς. Όταν όμως αυτό σταμάτησε να συμβαίνει ο Σέρβος τιμώρησε το κακό δεύτερο σερβίς του Τιμ με αποτέλεσμα να κυριαρχήσει στο κορτ. Ο Τιμ προσπάθησε να επιστρέψει στον τελικό φτάνοντας σε δύο μπρέικ πόιντ στο 4ο γκέιμ του 5ου σετ, όμως το πλάνο του Τζόκοβιτς λειτούργησε άψογα, με πρώτο και κύριο το σερβίς του, αλλά και τα μεγάλα ράλι που ταλαιπωρούσαν και έφθειραν τον Τιμ, κλείνοντας λίγο αργότερα τον τελικό.

Ο Τζόκοβιτς έτσι σφράγισε την 8η νίκη στις 8 παρουσίες του σε τελικούς του όπεν Αυστραλίας, ενώ αυτός είναι ο 13ος σερί τίτλων γκραν σλαμ που πήγε σε έναν από τους big3. Ο Τιμ από την άλλη έχασε την τρίτη του ευκαιρία για τίτλο μετά από τους δύο τελευταίους τελικούς του Ρολάντ Γκαρός κόντρα στον Ραφαέλ Ναδάλ.