Σε νέο κάτοχο η κίτρινη φανέλα

Ο Γκρεγκ Βαν Άβερμετ ήταν ο νικητής του πέμπτου ετάπ του Γύρου της Γαλλίας και εκείνος που σκαρφάλωσε στην πρώτη θέση της γενικής κατάταξης παίρνοντας τη φανέλα από τον Πίτερ Σάγκαν.

του Στέφανου Σουλιώτη

Αλλαγή στην κορυφή της γενικής κατάταξης προέκυψε μετά το τέλος του πέμπτου ετάπ του Γύρου της Γαλλίας. Νικητής αναδείχθηκε ο Γκρεγκ Βαν Άβερμετ ο οποίος οδηγούσε μόνος του την κούρσα στα τελευταία 17χλμ. του αγώνα. Ο 31χρονος Βέλγος αθλητής ανέβηκε στην πρώτη θέση της γενικής και την Πέμπτη θα ξεκινήσει φορώντας την κίτρινη φανέλα. Δεύτερος τερμάτισε ο συμπατριώτης του Τόμας Ντε Γκεντ και τρίτος ο Πολωνός Ράφαλ Μάικα. Ο Βαν Άβερμετ σημείωσε τη δεύτερη νίκη της καριέρας του στον Γύρο της Γαλλίας, ενώ είναι η πρώτη φορά μετά το 2007 που δύο Βέλγοι ποδηλάτες κάνουν το 1-2 στη διοργάνωση. Εντελώς μόνος και αβοήθητος από τους συναθλητές του έμεινε ο Αλμπέρτο Κονταδόρ ο οποίος έχασε 33 δευτερόλεπτα από τους βασικούς διεκδικητές της γενικής κατάταξης. Ο Ισπανός δείχνει να υποφέρει μετά τις δύο συνεχόμενες πτώσεις στα πρώτα ετάπ και αυτά που θα κρίνουν τι μπορεί να κάνει στον αγώνα είναι τα Πυρηναία στο τέλος της εβδομάδας. Ο Κονταδόρ βρίσκεται πλέον 6:38 πίσω από την κορυφή της γενικής κατάταξης. Το πέμπτο ετάπ του Γύρου είχε μήκος 216χλμ. με εκκίνηση τη Λιμόζ και τερματισμό μέσω του Μασίφ Σεντραλ στο Λε Λιοράν. Από τα πρώτα χιλιόμετρα του αγώνα εννέα αθλητές ήταν εκείνοι που αποσπάστηκαν από το πελοτόν. Στη συνέχεια ο αριθμός μειώθηκε και έφτασε τους τρεις. Μέσα σε αυτούς ήταν και ο Βαν Άβερμετ. Η διαφορά που είχαν χτίσει προηγουμένως οι ξεκολλημένοι από το κυρίως γκρουπ έφτασε κάποια στιγμή μέχρι και τα 14 λεπτά. Με 17,5χλμ. να απομένουν την κούρσα οδηγούσε ο Βαν Άβερμετ και ο Ντε Γκεντ, ενώ αρκετά πίσω τους υπήρχε το μικρό γκρουπ που τους καταδίωκε. Ο Βαν Άβερμετ έκανε την επίθεσή του στην ανηφόρα και ξεμάκρυνε από τον συμπατριώτη του. Στη συνέχεια οδήγησε με προσοχή στις τεχνικές και στενές στροφές για να φτάσει στη γραμμή του τερματισμού και να πανηγυρίσει την πέμπτη νίκη της φετινής σεζόν. Το έκτο ετάπ είναι ευθείας και έχει μήκος 190,5χλμ. Οι αθλητές θα ξεκινήσουν από το Αρπαχόν σουρ Σέρ και θα τερματίσουν στο Μοντομπάν.