Σίγησε και έχασε

Μετά από το πρώτο καταιγιστικό οχτάλεπτο η Βουλιαγμένη είχε ένα «νεκρό» 20λεπτο κόντρα στην Ακουακιάρα, που της στοίχισε. Οι Ιταλοί νίκησαν με 11-7 στη δεύτερη αγωνιστική του προκριματικού ομίλου του Euro cup.

του Άκη Ιωακείμογλου

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις μπήκε στο παιχνίδι με την ιταλική Ακουακιάρα η Βουλιαγμένη στο παιχνίδι της δεύτερης αγωνιστικής του προκριματικού ομίλου του Euro cup, που λόγω καιρού μεταφέρθηκε στο κολυμβητήριο της Βουλιαγμένης. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 4-1 δείχνοντας ότι μπορούν να κοιτάξουν στα μάτια τους Ιταλούς και γιατί όχι να τους κερδίσουν. Ακολούθησε όμως ένα «νεκρό» 20λεπτο με τους «μπέμπηδες» να μην μπορούν να σκοράρουν και την ομάδα της Νάπολι να ισοφαρίζει ως το ημίχρονο και να παίρνει προβάδισμα μα +3, με ένα σερί 6-0. Στην τελευταία περίοδο η Βουλιαγμένη δεν μπόρεσε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και μοιραία ήρθε η ήττα. Η ελληνική ομάδα αντιμετωπίζει αύριο το πρωί την Ουτρέχτη, παιχνίδι στο οποίο υπολογίζει να πάρει τους τρεις βαθμούς και το απόγευμα τη Σίντεζ Καζάν, ματς που θα κρίνει πολλά.

Βουλιαγμένη-Ακουακιάρα 8-11
Τα οχτάλεπτα 4-1, 0-3, 0-3, 3-4
Βουλιαγμένη Χρυσοσπάθης 2, Καπότσης 2, Αφρουδάκης, Τίγκας, Μασμανίδης
Ακουακιάρα Πέτκοβιτς 5, Λουόνγκο 3, Πασκβάλιν 2, Πέρες 1

Στα άλλα δύο παιχνίδια του ομίλου, η Σίντεζ Καζάν κάνοντας ένα φοβερό τρίτο οχτάλεπτο με επιμέρους σκορ 5-1 νίκησε τη Γιαντράν με 11-7, με το ίδιο σκορ που κέρδισε χθες την Ουτρέχτη. Στο παιχνίδι των πιο αδύναμων ομάδων του ομίλου, η Ουτρέχτη νίκησε την Έσλινγκεν με 9-6.

Γιαντράν-Σίντεζ Καζάν 7-11
Τα οχτάλεπτα 1-3, 3-2, 1-5, 2-1