ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Συγκλονιστική πρόκριση στον τελικό του παγκοσμίου!

Την πρόκριση και τρίτου ελληνικού πληρώματος σε τελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος εφήβων-νεανίδων που διεξάγεται στο Τόκιο πανηγυρίζει από τα ξημερώματα του Σαββάτου η Ελλάδα.

Μια πρόκριση που ήρθε με δραματικό τρόπο στον ημιτελικό του διπλού σκιφ νεανίδων  από τις  οι Ευαγγελία Φράγκου και Ευαγγελία Αναστασιάδου. Το ελληνικό δίδυμο μετά από μεγάλη μάχη πήρε την 3η θέση στον συγκλονιστικό ημιτελικό χάρις το πολύ καλό δεύτερο 1000άρι που έκανε αφού στο πρώτο μισό της κούρσας ήταν στην 4η θέση και εκτός πρόκρισης.

Στο φινάλε άντεξε και την αντεπίθεση της Βρετανίας και για λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο κέρδισε τη μεγάλη πρόκριση. Τα δυο κορίτσια τερμάτισαν σε  7:14.20 με τις Βρετανίδες να καταγράφουν χρόνο 7:15.81. Πρώτη ήταν η Κίνα με 7:09.41 και δεύτερη η Γερμανία με 7:12.26.

Την Κυριακή τελευταία μέρα των αγώνων τα ελληνικά κουπιά θα πάρουν μέρος  σε τρεις μεγάλους τελικούς . Τη δίκωπο των νεανίδων (04:15 ώρα Ελλάδας ), την τετράκωπο  των εφήβων (05:00 ) και το διπλό των νεανίδων (05:55).

Την 5η θέση κατέλαβε η δίκωπος των εφήβων και θα αγωνιστεί στον μικρό. Οι Γιάννης Πεταλωτίδης, Γιώργος Μακρυγιάννης πέρασαν τα πρώτα 500μ. στην 5η θέση κι εκεί έμειναν ως τον τερματισμό με χρόνο 6.53.80.

Με χρόνο που στον μεγάλο τελικό θα διεκδικούσε μετάλλιο το διπλό σκιφ των εφήβων με τους Βασίλη Μπαρούτα, Δημήτρη Στασινό  πήρε την 1η θέση στον τρίτο τελικό και την 13η στη γενική. Οι δυο Έλληνες πρωταθλητές είχαν την ατυχία να φύγουν με σπασμένο κουπί από τον επαναληπτικό στα μέσα της κούρσας τους με αποτέλεσμα να μείνουν τελευταίοι και να μην μπορούν να διεκδικήσουν μια θέση στα ημιτελικά. Ωστόσο έδειξαν με τις άψογες τελευταίες κούρσες τους ότι ήταν μέσα στα κορυφαία πληρώματα του  αγωνίσματος τους κι ότι από καθαρή ατυχία έχασαν μια θέση στο βάθρο.