Silver European League ανδρών: Κρατάει μόνο τη νίκη

Η Εθνική ομάδα επικράτησε με 3-1 της Ουγγαρίας στο κλειστό του Ρέντη, πήρε την πρώτη της νίκη στο SEL χωρίς όμως να πιάσει σπουδαία απόδοση.

Σ’ αυτό λογικά βοήθησε και το γεγονός ότι στο πρώτο σετ οι παίκτες του Ανδρεόπουλου έκαναν την Ουγγαρία να μοιάζει με… χωριό. Ωστόσο από το β’ σετ και μετά η εικόνα του αγώνα άλλαξε αφού η ποιότητα της υποδοχής μας έπεσε και το ματς έγινε ντέρμπι, αφού παρά το 60% που είχαμε στην επίθεση, στα τρία τελευταία σετ κάναμε 25 λάθη!

Στην εκκίνηση πάντως η ομάδα του Ανδρεόπουλου ήταν εξαιρετική και πήρε το πρώτο σετ με 25-14, αλλά όπως προείπαμε λίγο η χαλάρωση και λίγο η άνοδος των Οϋγγρων έφερε την… ισορροπία.

Το σκορ έφτασε μέχρι το 19-19, με τους Ούγγρους να ξεφεύγουν με 19-21, αλλά ο Ράπτης με επίθεση και σερβίς έφερε την ανατροπή για να κλείσει το σετ ο Ζουπάνης.

Στο 2-0 όλα έδειχαν ότι τελείωσαν όμως οι Ούγγροι ανέβηκαν κι άλλο, η Εθνική δεν είχε ρυθμό και σ’ όλο το γ’ σετ κυνηγούσε το σκορ (5-8, 8-14), για να ισοφαρίσουμε σε 18-18 και 23-23 όμως δύο λάθος επιθέσεις, Κοκκινάκη και Ζουπάνη έφεραν το 1-2.

Στο δ’ σετ υπήρχε ντέρμπι μέχρι το 13-13 που έγινε 18-14 για να προηγηθούμε με 24-19 και τους Ούγγρους στην απέλπιδα προσπάθεια τους να μειώνει σε 24-22, αλλά να χάνουν το σερβίς.

«Κρατάμε τη νίκη και την απόδοση που είχαμε σε κάποια σημεία του αγώνα. Κάποιες στιγμές χάναμε την συγκέντρωσή μας, η Ουγγαρία μας πίεσε στο σερβίς αλλά εμείς ανταποκριθήκαμε και πήραμε τη νίκη. Δεν είναι εύκολο να λειτουργούν πάντα καλά τα δυνατά μας στοιχεία, γιατί αυτό προϋποθέτει να έχουμε σταθερή υποδοχή. Είναι εντελώς φυσιολογικά αυτά και μέσα από όλο αυτό είναι σημαντικό που πήραμε τη νίκη. Πλέον κοιτάμε την Αυστρία, μία πολύ δυνατή ομάδα που δεν έχει τις ελλείψεις του περασμένου έτους και κατεβαίνει με όλα της τα όπλα. Αυτό όμως δεν λέει τίποτα και εμείς είμαστε δυνατή ομάδα και θα παλέψουμε για τη νίκη. Αύριο θα δοκιμάσει να μπει δυνατά ο Πετρέας και ο Κουμεντάκης και ευελπιστούμε σύντομα να είναι όλοι οι αθλητές της Εθνικής έτοιμοι», είπε μετά το ματς ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος.

«Είναι νωρίς ακόμα για εμάς και υπάρχουν και ορισμένες απουσίες. Βελτιωθήκαμε πολύ σήμερα, ειδικά στο πρώτο σετ αλλά στη συνέχεια έπεσε λίγο η απόδοσή μας, λόγω κούρασης. Βέβαια αυτό δεν είναι δικαιολογία και πρέπει τέτοιους αντιπάλους να τους νικάμε ποιο εύκολα. Τώρα έρχεται ένας τελικός με την Αυστρία. Νικάμε και περνάμε, χάνουμε και μένουμε εκτός. Μην κρυβόμαστε, ο μεγάλος μας στόχος είναι το ευρωπαϊκό αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι και το Ευρωπαϊκό Λιγκ δεν είναι σημαντικό για εμάς. Ξέρουμε ότι μπορούμε να παίξουμε καλύρερα και πρέπει να έχουμε μεγαλύτερη διάρκεια στο παιχνίδι μας», τόνισε από την πλευρά του ο Ντίμα Φιλίποφ.

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 3 άσσους, 55 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και της Ουγγαρίας προήλθαν από 5 άσσους, 45 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 25-14, 25-23, 23-25, 25-22.
ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος): Ζουπάνι 23 (22/33 επ., 1 μπλοκ), Φιλίποφ 5 (1/2 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, Κοκκινάκης 7 (5/12 επ., 2 μπλοκ, 71% υπ. – 43% άριστες), Τακουρίδης 9 (7/8 επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 7 (7/13 επ., 81% υπ. – 43% άριστες), Παπαλεξίου 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 72% υπ. – 40% άριστες), Δαρίδης (λ), Ράπτης 13 (9/15 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 40% υπ. – 0% άριστες).
ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Τανάσε): Σζάμπο 14 (9/14 επ., 5 μπλοκ), Μποζόκι 6 (5/17 επ., 1 άσσος, 65% υπ. – 23% άριστες), Χόρβαθ 3 (3/8 επ., 50% υπ. – 13% άριστες), Φλάχνερ 10 (6/9 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μαγκιάρ 1 (1 μπλοκ), Ντέιβιντ 13 (12/21 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. – 28% άριστες) / Μπαν (λ, 44% υπ. – 22% άριστες), Κάλμαρ 12 (10/23 επ., 2 άσσοι), Κιν.