Συνεχίζει να ελπίζει

Ο Ολυμπιακός επικράτησε επί των σκληροτράχηλων Ούγγρων της Έγκερ 8-6 και διατηρεί μαθηματικές πιθανότητες πιθανότητες πρόκρισης στο φάιναλ σιξ του τσάμπιονς λιγκ.

του Άκη Ιωακείμογλου

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το πρώτο οκτάλεπτο προσηλωνένος στα αμυντικά του καθήκοντα με τους Ούγγρους να παίζουν τον γνωστό δυναμικό τους παιχνίδι. Οι ευθρόλευκοι βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ, αλλά και τις δύο κατάφεραν να ισοφαρίσουν τα τέρματα του Χοσνιάνσκι με γκολ του Ποντικέα και του Μυλωνάκη.
Το δεύτερο οκτάλεπτο ξεκίνησε καλύτερα για τον Ολυμπιακό, αφού με γκολ του Μάγιαρακ πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα. Ο Ισπανός σκόραρε και δεύτερη φορά δίνοντας στους ερυθρόλευκους προβάδισμα δύο τερμάτων προκαλώντας τον εκνευρισμό στους Ούγγρους. Το επιθετικό κρεσέντο συνεχίστηκε για τον Ολυμπιακό με τος Δελακά και Μουρίκη να φτάνουν τα συνολικά τέρματα στα έξι και τους Ούγγρους να έχουν μόλις ένα σε ολοκληρο το οκτάλεπτο, με τον Τσουκ.
Η δεύτερη περίοδος ήταν εκπληκτική για τους ερυθρόλευκους που έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στους Ούγρους, ενώ στην επίθεση είχαν αποτελεσματικότητα αποσυντονίζοντας την Έγκερ.
Στο τρίτο οκτάλεπτο, ο Ολυμπιακός δέχθηκε πρώτος γκολ με τον Τσουκ να κάνει το 6-4 και την Έγκερ να συνεχίζει να πιέζει για να μειώσει το σκορ. Οι ερυθρόλευκοι, δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με την προηγούμενη περίοδο παρουσιάζοντας σοβαρά προβλήματα στην επίθεση.
Στην τελευταία περίοδο, οι δύο ομάδες τα έπαιξαν όλα για όλα. Η Έγκερ μείωσε στο γκολ με τον Σίβος, αλλά ο Μουρίκης απάντησε (10 λεπτά μετά το τελευταίο γκολ το οποίο είχε σημειώσει ο ίδιος) και το σκορ έγινε 7-5. Οι Ούγγροι επιμένουν και με τον Χοσνιάνσκι που είχε σιγήσει από το πρώτο οκτάλεπτο, μειώνουν και πάλι τη διαφορά στο γκολ (7-6) τρία λεπτά από τη λήξη του αγώνα.
Τελικά τη λύση για τον Ολυμπιακό δίνει ο Χριστόδουλος Κολόμβος με γκολ στα 18 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη κάνοντας το 8-6 και διατηρώντας τις ελπίδες πρόκρισης. Στις τρεις αγωνιστικές που απομένουν οι ερυθρόλευκοι χρειάζονται ισάριθμες νίκες για να πάρουν την πρόκριση στο φάιναλ σιξ, ενώ πήραν και το πλεονέκτημα της ισοβαθμίας με τους Ούγγρους καθώς στο πρώτο παιχνίδι είχαν ηττηθεί με ένα τέρμα διαφορά (10-9).
Τα οκτάλεπτα 2-2, 4-1, 0-1, 2-2
Ολυμπιακός (Βλάχος) Ποντικέας 1, Μυλωνάκης 1, Μάγιαρακ 2, Δελακάς 1, Μουρίκης 2, Κολόμβος 1.
Έγκερ (Νταμπρόφσκι) Χοσνιάνσκι 3, Τσουκ 2, Σίβος 1.