Σόου με 12.500 θεατές

Καλύτερη πρεμιέρα δεν θα μπορούσε να φανταστεί κάποιος για τους οικοδεσπότες του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανδρών Βούλγαρους (το συνδιοργανώνουν μαζί με τους Ιταλούς), καθώς μπροστά σε 12.500 οπαδούς τους στην ασφυκτικά γεμάτη Αρένα Άρμεεκ επικράτησαν με 3-0 της Γερμανίας.

Πέραν των δεδομένων δυσκολιών της πρεμιέρας, της λογικής πίεσης από τον κόσμο, η ομάδα του Πλάμεν Κονσταντίνοφ είχε να ξεπεράσει και το φάντασμα του αντιπάλου της, καθώς πριν από τρία χρόνια η αντίστοιχη αναμέτρηση με την Γερμανία για το προολυμπιακό τουρνουά και η ήττα που είχε γνωρίσει προκάλεσε την μεγαλύτερη αναταραχή στην σύγχρονη ιστορία του Βουλγαρικού βόλεϊ (με αποτέλεσμα την αποχώρηση του προπονητή Στόιτσεφ και του σούπερ σταρ της ομάδας Ματέι Καζίτσκι).
Σήμερα όμως οι Βούλγαροι πήραν το αίμα τους πίσω επικρατώντας με 3-0, έχοντας ως ηγέτη τον γερό Βλάντιμιρ Νικόλοφ (στα 38 του χρόνια) και κάνοντας απίστευτο παιχνίδι στην επίθεση όπου τελείωσαν το ματς με 51% αποτελεσματικότητα και κανένα λάθος σε 72 προσπάθειες (!), ενώ εξαφάνισαν το βαρύ πυροβολικό της Γερμανίας Γκιόργκ Γκρόζερ (7 πόντοι με 6/22 επιθέσεις).
Στον ίδιο όμιλο η Ολλανδία με 14 μπλοκ (6 ο Μπόντζι) και σούπερ τους δύο ακραίους της (Κόι, Ράουβερντικ κι ειδικά ο πρώτος) δεν άφησε πολλά περιθώρια στην Τσεχία που πήρε το γ’ σετ κυρίως εξαιτίας των 11 λαθών των Οράνιε.

Με χαμηλές στροφές η Γαλλία
Στον β’ όμιλο η Γαλλία με τον Ενγκαπέ να μην παίζει στα κόκκινα, μόνο στο δεύτερο σετ δεν είχε άγχος κόντρα στους Κροάτες, οι οποίοι ειδικά στο πρώτο σετ έχασαν μεγάλη ευκαιρία, αλλά δεν απέφυγαν την ήττα με 3-0.
Στην Βάρνα και στον τρίτο όμιλο εκπληκτική εκκίνηση έκανε η Σλοβενία η οποία διέλυσε κυριολεκτικά τους Λευκορώσους έχοντας 4 παίκτες (Τσέμπουλ, Γκασπαρίνι, Ούρναουτ, Πάγενικ) με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ το εκπληκτικό είναι ότι οι Σλοβένοι έκαναν περισσότερα λάθη από τους αντιπάλους τους (18 έναντι 13).
Για ένα σετ αποδείχθηκε ντέρμπι η αναμέτρηση Πολωνία – Βέλγιο, όπου οι Πολωνοί νίκησαν με 3-0. Στο β’ σετ όμως οι παγκόσμιοι πρωταθλητές έκαναν 14 λάθη (10 συνολικά έκαναν στα άλλα δύο σετ), ωστόσο οι Βέλγοι αν και είχαν τις ευκαιρίες δεν μπόρεσαν να το εκμεταλλευτούν.

Άντεξε η Σερβία
Στον… όμιλο του θανάτου το πρώτο ματς στο Μπούστο Αρσίτζιο ήταν πραγματικό με την Σλοβακία να χάνει ένα ακόμη τάι μπρέικ (θυμηθείτε πόσα έχασε στο World League) και την Σερβία να σώζεται από μια ήττα σοκ.
Οι Σλοβάκοι ισοφάρισαν σε 1-1 κάνοντας μια μυθική εμφάνιση στο β’ σετ (14/23 επιθέσεις χωρίς κανένα λάθος και χωρίς να δεχθούν μπλοκ, 71% με 65% άριστες στην υποδοχή), αλλά μάλλον φωνάζουν δίκαια για το φινάλε του γ’ σετ, αν και νωρίτερα έβγαλαν τα μάτια τους.
Οι Σλοβάκοι (με βασικό τον νέο άσο του Ολυμπιακού Φράντισεκ Όγκουρτσακ, ο οποίος κράτησε εξαιρετικά στην υποδοχή) προηγήθηκαν με 16-11, αλλά οι Σέρβοι με τις αλλαγές στους ακραίους (Ούρος Κοβάσεβιτς, Ίβοβιτς αντί Νίκολα Κοβάσεβιτς, Πέτριτς) ισοφάρισαν 20-20. Στο 28-27 όμως οι διαιτητές έδειξαν άουτ την επίθεση του Ατανασίεβιτς, ο Γκρίμπιτς ζήτησε τσάλεντζ και οι διαιτητές έκριναν από το βίντεο ότι υπήρχε επαφή (δεν ήταν και τόσο καθαρή) για να γίνει το σκορ 28-28 και να πάρουν το σετ οι Σέρβοι.
Οι Σλοβάκοι φάνηκε να καταρρέουν (12-16) όμως με βροχή από μπλοκ πήραν το δ’ σετ (26-24 με ατομικό του Πάτακ στο Ατανασίεβιτς) για να καταρρεύσουν όμως οριστικά στο τάι μπρέικ το οποίο πήραν εύκολα οι Σέρβοι.
Αυτή την ώρα διεξάγονται οι αγώνες Ιταλία – Εσθονία, Ρωσία – Φινλανδία για τους οποίους θα υπάρξει νεότερη ενημέρωση.