Τρομερός Βαζαίος με χάλκινο μετάλλιο!

Φοβερή εμφάνιση από τον Ανδρέα Βαζαίο, ο οποίος στην τελευταία του κούρσα χάρισε στην Ελλάδα το μοναδικό της μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 25αρας της Νετάνια.

του Στέφανου Σουλιώτη

Με το καταπληκτικό 52.67 ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε 3ος στον τελικό των 100μ. της μεικτής, διαλύοντας το προηγούμενο πανελλήνιο ρεκόρ που ήταν 53.09. Να σημειωθεί πως ο Βαζαίος ταξίδεψε στο Ισραήλ για να αγωνιστεί στο ευρωπαϊκο πρωτάθλημα με δικά του έξοδα, καθώς η ομοσπονδία δεν ενέκρινε την αποστοή του. Ο σημερινός ήταν ο τρίτος τελικός στο ευρωπαϊκό και το πανελλήνιο, το έκτο που σημείωσε στη Νετάνια!
Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Σεργκέι Φεσίκοφ κάνοντας 52.00, ενώ δεύτερος ήταν ο Ισραηλινός Γιάκοφ Γιαν Τουμάρκιν με 52.62.