Σπανουδάκης – Ντουντουνάκη τα μετάλλια στο φινάλε του γκόλντεν τουρ

Ο Γιώργος Σπανουδάκης και η Άννα Ντουντουνάκη κέρδισαν τα δύο τελευταία μετάλλια της ελληνικής αποστολής που συμμετείχε στο γκόλντεν τουρ κολύμβησης «Καμίλ Μουφά» που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στο Παρίσι.

H Άννα Ντουντουνάκη κέρδισε το πρώτο σημερινό μετάλλιο στα 100μ. πεταλούδα. Μετά από δυνατή μάχη με τη Μαρί Βετέλ, ολοκλήρωσε 2η με 59.49 με τη Γαλλίδα να τερματίζει σε 59.25. Θυμίζουμε ότι στον πρωινό προκριματικό η Ελληνίδα πρωταθλήτρια είχε κολυμπήσει σε 58.73 πιάνοντας το όριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γλασκόβης.
Το δεύτερο ελληνικό μετάλλιο ήρθε από τον Γιώργο Σπανουδάκη στα 200μ. ύπτιο. Ο 23χρονος κολυμβητής, ολοκλήρωσε τον τελικό σε 2:03.83 για να καταλάβει την τρίτη θέση πίσω από τον Γάλλο Μεβέν Τομάκ (2:02.31) και τον Ούγγρο Ντέιβιντ Βέραζτο (2:03.11).
Στα 100μ. πρόσθιο των γυναικών, η Νικόλ Παυλοπούλου κολύμπησε σε 1:11.81 (το όριο για το ευρωπαϊκό νεανίδων στο Ελσίνκι είναι 1:10.76) και κατέλαβε την 8η θέση. Νικήτρια στο αγώνισμα ήταν η Δανέζα Ματίλντε Σρόντερ με 1:10.01.
Με χρόνο 1:04.10, ο Αρκάδιος Ασπουγαλής ήταν πρώτος στον τελικό Β των 100μ. πρόσθιο. Η επίδοση του ήταν πιο γρήγορη από δύο κολυμβητές του τελικού Α όπου νικητής ήταν ο Αρνό Καμίνγκα από την Ολλανδία με 1:01.35.
Η Νόρα Δράκου επέλεξε να μην αγωνιστεί στον τελικό των 100μ. ελεύθερο.