Έσπασε την κατάρα η Μπάρτι

Η Άσλεϊ Μπάρτι επικράτησε στον τελικό της Αδελαΐδας της Νταϊάνα  Γιαστρέμσκα με 6-2, 7-5,  κατακτώντας τον όγδοο τίτλο στην καριέρα της, αλλά και τον πρώτο τίτλο επί αυστραλιανού εδάφους μετά από δύο χαμένους τελικούς. Νικήτρια στην Ταζμανία η Έλενα Ριμπάκινα.

του Θανάση Σταθόπουλου

Η πρώτη απόπειρα και την Αυστραλή και Νο1 του κόσμου έγινε τον Ιανουάριο του 2018 όπου ηττήθηκε στον τελικό του Σίδνεϊ (Sydney International) από την Αντζελίκ Κέρμπερ, ενώ ένα χρόνο αργότερα, στο ίδιο τουρνουά, είχε ηττηθεί από την Πέτρα Κβίτοβα.

Η τρίτη όμως ήταν και η τυχερή για την Μπάρτι, η οποία πριν από λίγο κατέλαβε την αντίσταση της Ουκρανής και Νο24 του κόσμου, Νταϊάνα Γιαστρέμσκα, παίζοντας εξαιρετικό τένις στο πρώτο σετ, αλλά και ουσιαστικό στο δεύτερο.

Πάντα συνεπής από τη θέση του σερβίς,η Μπάρτι τελείωσε τον τελικό με 75% κερδισμένους πόντους στο πρώτο σερβίς και 64% στο δεύτερο, έναντι 56% και 50% της Γιαστρέμσκα, ενώ με δύο μπρέικ στο πρώτο και ακόμα δύο στο δεύτερο σετ επικράτησε μέσα περίπου 90 λεπτά κατακτώντας τον πρώτο της τίτλο για τη νέα σεζόν.

Τελικό είχαμε και στο Χόμπαρτ, με την Καζακστανή Έλενα Ριμπάκινα, να επικρατεί της Κινέζας Ζανγκ Σουάι με 7-6(7), 6-3 μέσα σε 93 λεπτά, κατακτώντας τον δεύτερο τίτλο καριέρας μετά από εκείνο του περασμένου Ιουλίου στο Βουκουρέστι.

Στον τελικό η Ριμπάκινα, προηγήθηκε με 4-1 στο πρώτο σετ, όμως η Ζανγκ κατάφερε να πάρει πίσω το χαμένο της σερβίς και να οδηγήσει τις δύο φιναλίστ στο τάι-μπρέικ. Εκεί η Κινέζα έφτασε πρώτη σε σετ-πόιντ παίρνοντας προβάδισμα με 6-5, όμως η Ριμπάκινα κατακτώντας τους τέσσερις από τους επόμενους πέντε πόντους έφτασε στο 1-0 (9-7).

Στο δεύτερο σετ η Καζακστανή, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-2, όμως ένα σερί 4-0, σημειώνοντας παράλληλα δύο μπρέικ της χάρισαν τη νίκη, αλλά και τον τίτλο.