ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Σπουδαία νίκη για τον Αερωπό

Mε μία σπουδαία νίκη του Αερωπού επί του Διομήδη στην Έδεσσα ολοκληρώθηκε η 11η αγωνιστική της χάντμπολ πρεμιέρ και το πρωτάθλημα για το 2018.

Οι γηπεδούχοι επικράτησαν 29-21 επί του Διομήδη που έπεσε από την τέταρτη θέση. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα (6-2) όμως ο Διομήδης αντέδρασε και με ένα σερί 3-0 έφτασε τη διαφορά στο γκολ. Παρά το γεγονός όμως ότι η ομάδα της Έδεσσας αγωνιζόταν με δίλεπτη αποβολή η σωστή διαχείριση σε συνδυασμό με την πολύ καλή εμφάνιση του Μπάρμπα κατάφερε να αυξήσει και πάλι τη διαφορά στα τέσσερα γκολ. Το ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 16-13.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αερωπός έχοντας είχε το μομέντουμ και δεν το έχασε μέχρι το τέλος παίρνοντας τη νίκη με 29-21.
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-3, 7-6, 10-8, 13-9, 16-13 (ημχ) 17-13, 19-14, 21-16, 22-17, 26-18, 29-21
ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας, Μαυρόπουλος, Μαυροδουλάκης 2, Τζουβάρας Θ. 1, Κράλλης 1, Λάππας, Θεοδωρόπουλος 3, Δημάκης 6, Γάτσης, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μισαηλίδης 3, Κεσίδης 5, Κυριακού 8 , Λιόφης.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Χρήστος Δημήτρουλας): Κραμαστιώτης 4, Τσιγαρίδας 1, Αρσενασβίλι 2, Παπαντωνόπουλος, Χειβιδόπουλος, Ρουσόπουλος , Τότος, Χαντέλης 2, Χερουβείμ 7, Ζλάτανος, Τσάτας 1, Δάσκαλος 4.
Δίλεπτα: 8 – 2, Πέναλτι: 0/0 – 2/3