ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Σπουδαία νίκη του ΠΑΟΚ στη Νέα Κίο

Σημαντική νίκη σημείωσε ο ΠΑΟΚ στη Νέα Κίο όπου επικράτησε για τη 12η αγωνιστική της χάντμπολ πρεμιέρ, επί του Διομήδη με 31-20.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά και στο πρώτο τέταρτο προηγήθηκε με νταμπλ σκορ και 4-8, με τον Παλάσκα και τον Κυπραίο, να πετυχαίνουν τρία γκολ και από ένα οι Πετρίδης και Νικολαΐδης από ένα. Ο Δικέφαλος συνέχισε να παίζει καλό χάντμπολ και στο 26’ με γκολ του Κωστακίδη προηγήθηκε με 6-12, ενώ στο ημίχρονο πήγε μπροστά στο σκορ με 8-14.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ήθελε απλά να διατηρήσει το προβάδισμά του και μάλιστα ανέβασε την διαφορά στο +8 (12-20) στο 41ο λεπτό. Στην συνέχεια ο Διομήδης μείωσε σε 15-20, όμως ο Δικέφαλος ξανά ανέβασε την διαφορά στα επτά γκολ στο 48’ (15-22) με γκολ του Γιόσμου. Στην τελική ευθεία του αγώνα ο ΠΑΟΚ ανέβασε και άλλο «στροφές» και πήρε τη νίκη με 11 γκολ διαφορά και συγκεκριμένα με 20-31.
Με τη νίκη αυτή ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 20 βαθμούς και είναι πλέον στη δεύτερη θέση μαζί με την ΑΕΚ.
Τα πεντάλεπτα: 2-4, 3-6, 4-8, 4-10, 5-12, 8-14 (ημχ), 11-17, 12-19, 15-21, 17-22, 17-24, 20-31
Διομήδης (Δημήτρουλας): Κρεμαστιώτης, Τσιγαρίδας 6, Παπαντωνόπουλος, Χαραλαμπίδης 1, Ρουσσόπουλος 3, Γιαννόπουλος, Τότος 3, Χαντέλης 1, Χερουβείμ 5, Λαμπρόπουλος, Ζλατάνος, Αναγνωστόπουλος, Μπινιάρης, Τσάτσας 1, Σμυρνιώτης.
ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Κοτανίδης, Αραμπατζής, Παλάσκας 8, Καραγκιοζόπουλος 1, Τσεσμετζίδης 3, Κοκώνης 2, Αποστόλου 1, Πετρίδης 2, Νικολαΐδης 2, Κωστακίδης 3, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 3, Κυπραίος 5, Γιόσμου 1.
Διαιτητές: Συρεπίσιος – Μερτινιάν. Δίλεπτα: 1-5. Πέναλτι: 2/2 – 1/1