Connect with us

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Στα δύσκολα ο Γκιώνης

Published

on

Στους «16» του παγκόσμιου κυπέλλου επιτραπέζιας αντισφαίρισης συνεχίζει ο Παναγιώτης Γκιώνης καταλαμβάνοντας τη δεύτερη θέση στο δεύτερο όμιλο, εκεί όπου κληρώθηκε να αντιμετωπίσει τον Ιάπωνα Τζουν Μιζουτάνι.

του Σταύρου Γεωργακόπουλου
[email protected]

Ο Έλληνας πρωταθλητής επωφελήθηκε της νίκης του Γάλλου Ματενέ επί του Αυστραλού Χένζελ (4-3) και πήρε την πρόκριση. Ο Γκιώνης, ο Ματενέ και οι υπόλοιποι έξι (δύο πρώτοι από κάθε όμιλο) μπήκαν στην κληρωτίδα με τους Μα Λονγκ, Ζανγκ Τζικέ από την Κίνα, Ντιμίτρι Οβτσάροφ, Τίμο Μπολ από τη Γερμανία, ο Τζουν Μιζουτάνι από την Ιαπωνία, ο Τσουάν Τσι Γιουάν από την Ταϊπέι, ο Μάρκος Φρέιτας από την Πορτογαλία και ο Τανγκ Πενγκ από το Χονγκ Κονγκ.
Η τύχη έφερε τον Έλληνα πρωταθλητή αντίπαλο με τον Τζουν Μιζουτάνι, Νο7 στην παγκόσμια κατάταξη (Νο4 στο ταμπλό) αύριο στη 13:45. Τελευταία φορά που οι δυο τους βρέθηκαν αντίπαλοι, ήταν στον πρώτο γύρο του παγκοσμίου πρωταθλήματος εθνικών ομάδων στο Τόκιο στις 28 Απριλίου 2014, με τον Μιζουτάνι να κερδίζει 3-1 (11-7, 7-11, 11-8 και 11-6). Ο Ιάπωνας κέρδισε και τον Κρεάνγκα (3-2) αλλά τελικά η Ιαπωνία ηττήθηκε από την Εθνική 3-2 σε μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις της χρονιάς.
Αν όλα πάνε καλά και ο Γκιώνης καταφέρει να αποκλείσει τον Ιάπωνα, θα κληθεί να αντιμετωπίσει έναν εκ των Τσουάν Τσι Γιουάν και Τσιεν Αν Τσεν στην προημιτελική φάση.

Τα αποτελέσματα της φάσης των ομίλων
1ος όμιλος
Τιάγκο Απολόνια (Πορτογαλία)-Σάραθ Καμάλ Ατσάντα (Ινδία) 4-0
Τιάγκο Απολόνια (Πορτογαλία)-Καζούο Ματσουμότο (Βραζιλία) 4-1
Σάραθ Καμάλ Ατσάντα (Ινδία)-Καζούο Ματσουμότο (Βραζιλία) 4-1
2ος όμιλος
Παναγιώτης Γκιώνης (Ελλαδα)-Γουίλιαμ Χένζελ (Αυστραλία) 4-0
Παναγιώτης Γκιώνης (Ελλάδα)-Αντριέν Ματενέ (Γαλλία) 0-4
Αντριέν Ματενέ (Γαλλία)-Γουίλιαμ Χένζελ (Αυστραλία) 4-3
3ος όμιλος
Τσιεν Αν Τσεν (Ταϊπέϊ)- Άντριαν Κρισάν (Ρουμανία) 4-3
Τσιεν Αν Τσεν (Ταϊπέϊ)-Κάνακ Τζα (ΗΠΑ) 4-1
Άντριαν Κρισάν (Ρουμανία)-Κάνακ Τζα (ΗΠΑ) 4-0
4ος όμιλος
Κέντα Ματσουντάιρα (Ιαπωνία) – Αλεξάντερ Σιμπάεφ (Ρωσία) 4-1
Κέντα Ματσουντάιρα (Ιαπωνία)- Κουάντρι Αρούνα (Νιγηρία) 2-4
Κουάντρι Αρούνα (Νιγηρία)-Αλεξάντερ Σιμπάεφ (Ρωσία) 4-0
Βαθμολογίες
1ος όμιλος
01. Τιάγκο Απολόνια (Πορτογαλία) 4
02. Σάραθ Καμάλ Ατσάντα (Ινδία) 3
03. Καζούο Ματσουμότο (Βραζιλία) 2
2ος όμιλος
01. Αντριέν Ματενέ (Γαλλία) 4
02. Παναγιώτης Γκιώνης (Ελλάδα) 3
03. Γουίλιαμ Χένζελ (Αυστραλία) 2
3ος όμιλος
01. Τσιεν Αν Τσεν (Ταϊπέϊ) 4
02. Άντριαν Κρισάν (Ρουμανία) 3
03. Κάνακ Τζα (ΗΠΑ) 2
4ος όμιλος
01. Κουάντρι Αρούνα (Νιγηρία) 4
02. Κέντα Ματσουντάιρα (Ιαπωνία) 3
03. Αλεξάντερ Σιμπάεφ (Ρωσία) 2

Η κλήρωση των νοκ άουτ

Advertisement

Advertisement

Οι απόψεις - editorial που δημοσιεύονται στο Sportsfeed απηχούν τις απόψεις των συγγραφέων και όχι του Sportsfeed το οποίο τηρεί πιστά τις αρχές της ελευθεροτυπίας: Η δημοσίευση είναι η ψυχή της δικαιοσύνης. Copyright © 2018 Sportsfeed.gr

Sportsfeed.gr - To No1 ελληνικό site για τους Ολυμπιακούς Αγώνες