ΤΕΝΙΣ

Στα ημιτελικά η Σάκκαρη!

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε τα ξημερώματα η Μαρία Σάκκαρη παίρνοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά του τροπαίου Γκράμπιανς.

του Σούλη Μέζου

Η 25χρονη Ελληνίδα τενίστρια, νίκησε για πρώτη φορά στην καριέρα της την Αντζελίκ Κέρμπερ και μάλιστα το έκανε με εμφατικό τρόπο. Χρειάστηκε 76 λεπτά για να επικρατήσει 2-0 (6-4, 6-2) επί του πρώην Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης (Νο25 τώρα).
H Σάκκαρη είχε οκτώ άσους και 26 γουίνερς (έναντι μόλις 10 της Κέρμπερ) και με ένα τρομερό σερί 11-2 από το 1-4 του πρώτου σετ σημείωσε την έκτη νίκη σε επτά αγώνες για το 2021 φτάνοντας σε ημιτελικά για τρίτο συνεχόμενο τουρνουά!
Για τη θέση στον τελικό, η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει για 8η φορά στην καριέρα της, την Ανέτ Κονταβέιτ (Νο23) με το μεταξύ τους σκορ να είναι 4-3 υπέρ της Ελληνίδας. Η Κονταβέιτ προκρίθηκε άνευ αγώνα καθώς στα προημιτελικά η Βικτόρια Αζαρένκα αποσύρθηκε λόγω ενοχλήσεων στη μέση.