Στα ημιτελικά και ο Τζιουμάκας!

Μετά από μία απίθανη σειρά αγώνων, όπου η μία ανατροπή διαδέχονταν την άλλη, η Περούτζια του Γιώργου Τζιουμάκα με το τρίτο μπρέικ σε πέντε αγώνες, απέκλεισε την Βερόνα και προκρίθηκε στους ημιτελικούς του πρωταθλήματος όπου θα βρεθεί αντιμέτωπη με την Λούμπε (η τελευταία έχει το πλεονέκτημα της έδρας).

Η Περούτζια είχε προηγηθεί με 2-0 νίκες, αλλά η Βερόνα ισοφάρισε σε 2-2 (κερδίζοντας στο 4ο ματς στην έδρα της Περούτζια) για να μεσολαβήσει η κατάκτηση του Challenge Cup (κέρδισε την Ρωσική Σουργκούτ) και να ακολουθήσει το 5ο παιχνίδι που διεξήχθη μπροστά σε 5.104 θεατές στο ‘Πάλαολιμπια’ της Βερόνα.
Η Περούτζια πάγωσε το γήπεδο και προηγήθηκε με 0-2, ενώ παρόλο που έχασε το τρίτο σετ, βρέθηκε να είναι μπροστά με 12-17 στο δ’ σετ (όπου έπαιξε κι ο «Τζούμι» έχοντας 2 πόντους) για να δείξει τάσεις αυτοκτονίας καθώς η Βερόνα ισοφάρισε 19-19 και το πήρε με 25-23.
Το δράμα κορυφώθηκε στο τάι μπρέικ όπου η Βερόνα με την στήριξη του κόσμου είχε σταθερά το προβάδισμα, αλλά σπατάλησε τα δύο ματς μπολ που είχε (14-13, 15-14) και με δύο λάθη του αμερικάνου Σάντερ Τέιλορ η Περούτζια επικράτησε με 15-17.