Στα πέναλτι νίκησαν οι ΗΠΑ την Αυστραλία

Δύσκολα έβαλε ο Σάκης Κεχαγιάς με την Αυστραλία στην πολύ δυνατή ομάδα του πόλο των γυναικών των ΗΠΑ, απειλώντας τες με ήττα στον τελικό του διηπειρωτικού κυπέλλου.

Στη διοργάνωση που φιλοξενήθηκε στο Περθ της Αυστραλίας, οι γηπεδούχες πίεσαν τις ΗΠΑ που αγωνίστηκαν όμως δίχως την αρχηγό και καλύτερη τους παίκτρια Μάγκι Στέφενς. Με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 8-4 υπέρ των Αμερικανίδων και την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 9-6, οι Αυστραλές κράτησαν στο μηδέν τις ΗΠΑ στην τέταρτη περίοδο και ισοφάρισαν 9-9 για να στείλουν το παιχνίδι στα πέναλτι. Εκεί οι Αμερικανίδες πιο ψύχραιμες και με την Άσλι Τζόνσον σε καλή μέρα πήραν τη νίκη με 14-12. Πρώτη σκόρερ των ΗΠΑ με δύο γκολ η Στεφανία Χαραλαμπίδη.