Ευρωπαϊκό Κ17: Στα προημιτελικά η Εθνική

Με γκολ του Ανδρέα Αλμυρά 1:37 πριν από τη λήξη της αναμέτρησης, η Εθνική ομάδα των εφήβων νίκησε τη Ρουμανία 5-4 και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του ευρωπαϊκού εφήβων που διεξ΄άγεται στη Μάλτα.

Ο αγώνας ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν ντέρμπι από το πρώτο λεπτό. Η Εθνική ξεκίνησε καλύτερα και έκλεισε το πρώτο οκτάλεπτο προηγούμενη 2-1. Οι Ρουμάνοι απάντησαν στο δεύτερο οκτάλεπτο με επιμέρους σκορ 3-1 και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι 4-3.
Στην επανάληψη, οι παίκτες του Ηλία Μαχαίρα ΄έπαιξαν τρομερή άμυνα και κράτησαν στο μηδ΄έν τους Ρουμάνους για 16 λεπτά! Αντιθέτως σκόραραν δύο φορές στην επίθεση για να πάρουν τελικά την πρόκριση στην οκτάδα του τουρνουά. Εκεί όπου τους περιμ΄ένει το πολύ δυνατό Μαυροβούνιο.
Οκτάλεπτα: 2-1, 1-3, 1-0, 1-0
Ελλάδα (Ηλίας Μαχαίρας): Δαμίγος, Τουρκομένης, Κανδανολέων, Σπάχιτς, Αλμύρας 1, Καστρινάκης 3, Μπιτσάκος, Αμπαζής, Μύριλος, Μαθιόπουλος 1, Σιαμάς, Εγνατιάδης, Αλειφτίρας.
Ρουμανία (Αλεξάντρου Ντεάκου): Ντουμίτρου, Σατσέτι, Ινσίνα, Μπατσίου, Τεπέλους, Ναζάριε, Γκέργκε 1, Όρσος 2, Τεοντορέσκου, Νεάμτου 1, Ντουμίτρου, Αρμεάν, Μουρεσάν.

Τα αποτελέσματα των χιαστί
Ολλανδία – Γερμανία 10-9
Ρωσία – Ιταλία 16-17 (στα πέναλτι, κ.α. 9-9)
Κροατία – Γεωργία 17-4
Ελλάδα – Ρουμανία 5-4

Το αυριανό πρόγραμμα
Θ΄έσεις 9-12
10`:00 Γερμανία – Γεωργία
11:30 Ρωσία – Ρουμανία