Στα προημιτελικά η Εθνική Κ15

Η Εθνική ομάδα πόλο παίδων αντιμετώπισε με επιτυχία την αντίστοιχη γαλλική και προκρίθηκε στον προημιτελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κατηγορίας Κ15 που διεξάγεται στη Πορτογαλία.

Η ελληνική ομάδα μπόρεσε να πάρει από νωρίς το προβάδισμα, με το πρώτο οκτάλεπτο να λήγει σε 5-1. Το ημίχρονο έληξε σε 7-4 (επιμέρους σκορ 2-3) και η διαφορά αυξήθηκε πολύ στην τρίτη περίοδο όπου οι παίκτες του Φώντα Λεμπέση έσπασαν εύκολα, τις άμυνες των Γάλλων και σκόραραν επτά γκολ. Η αντίπαλη ομάδα δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει την πίεση και πέτυχε μόνο ένα τέρμα με το σκορ να διαμορφώνεται 14-5 (επιμέρους σκορ 7-1). Η νίκη της Εθνικής επιβεβαιώθηκε στο τελευταίο οκτάλεπτο όπου με πέντε γκολ έφτασε τα 19 τέρματα, έναντι της γαλλικής ομάδας που κατάφερε να σκοράρει ένα γκολ και να τελειώσει το παιχνίδι με 19-6 (επιμέρους 5-1). Αντίπαλός της στα προημιτελικά θα είναι ο νικητής του αγώνα Ιταλία – Πολωνία που είναι προγραμματισμένος για τις 20:00 το βράδυ ώρα Ελλάδας.

Οκτάλεπτα: 5-1,2-3,7-1,5-1
Ελλάδα (Φώντας Λεμπέσης): Κρατημένος, Λυκούδης 5, Κόκκινος 1, Καρατζάς 2, Καπράγκος 1, Λασκαρίδης, Ζερβουδάκης 3, Μαστρογιαννάκος 1, Ζαχόπουλος 4, Σιαμάς, Αποστολάκος, Μπαγιούμι 2, Μαυριόπουλος
Γαλλία (Αλεξάντρ Ντονσιμονί): Καρέρα, Λας, Καρσέντι, Γκονσάλβες 2, Μερσί-Σαπλά, Μοντορά 2, Μεντί, Φερνάντεζ, Πουλά 2, Χακίκ, Νικολίκ, Νοβασέκ, Γκιγιόν