ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Σταθερά ψηλά

Ο καιρός κάνει τα δικά του στο Σπλιτ και οι ιστιοπλόοι που συμμετέχουν στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Finn αρκέστηκαν και σήμερα σε μία μόνο ιστιοδρομία. Ο Γιάννης Μιτάκης ήταν 14ος και έπεσε στην τρίτη θέση της όπεν αλλά παραμένει στη δεύτερη του ευρωπαϊκού.

του Άκη Ιωακείμογλου

Όπως χθες έτσι και σήμερα έγινε μόνο μία ιστιοδρομία στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Finn στο Σπλιτ. Ο καιρός δεν ευνόησε και μετά την πρώτη κούρσα οι άνεμοι εξασθένησαν με αποτέλεσμα η επιτροπή αγώνα να δώσει εντολή στα σκάφη να βγουν από τον αγωνιστικό στίβο. Ο Γιάννης Μιτάκης στη μοναδική κούρσα της ημέρας ήταν 14ος και έπεσε από τη δεύτερη στην τρίτη θέση της κατηγορίας οπεν. Παραμένει όμως δεύτερος στο ευρωπαϊκό ανδρών και μάλιστα με μόλις ένα βαθμό ποινής διαφορά από τον Νεοζηλανδό Τζος Τζούνιορ. Στην πρώτη θέση της όπεν βρίσκεται ο Ρώσος Αρκάντι Κιστάνοφ (25 β. π.), από τις εκπλήξεις της διοργάνωσης, καθώς πρόκειται για αθλητή κατηγορίας νέων και όχι ανδρών. Όσο για τους άλλους δύο Έλληνες συμμετέχοντες, ο Παναγιώτης Κοτσοβός ήταν σήμερα 51ος και ο Παναγιώτης Δαβουρλής 59ος. Η διοργάνωση συνεχίζεται αύριο με δύο ιστιοδρομίες πάντα στο πρόγραμμα και ώρα έναρξης στις 13:00.

Οι θέσεις των Ελλήνων (σε 4 ιστιοδρομίες)