ΚΑΖΑΝ 2015

Σταθερή αξία σε παγκόσμιο επίπεδο

Το γεγονός ότι η Ελλάδα είναι πάντα μεταξύ των κορυφαίων ομάδων σε οποιαδήποτε διοργάνωση και αν αγωνίζεται στη συγχρονισμένη κολύμβηση, αν μη τί άλλο την καθιστά σταθερή αξία σε παγκόσμιο επίπεδο.

Με παρουσία σε όλους τους τελικούς, αξίζουν συγχαρητήρια στις αθλήτριες της Εθνικής που καταφέρνουν και ξεπερνούν παραδοσιακές υπερδυνάμεις του παγκόσμιου αθλητισμού. Αυτό συνέβη και σήμερα, καταλαμβάνοντας τη 10η θέση στο ομαδικό του ελεύθερου προγράμματος στο τελικό του παγκόσμιου πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Καζάν.
Η ελληνική οκτάδα με τις Μαρία Έλλη Λέλα Αλζιγκούζη – Κομινέα, Γιάνα Γκεοργκίεβα , Ευαγγελία Κουτίδη, Σοφία Ευαγγελία Μαλκογεώργου, Εβελίνα Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη, Άννα Μαρία Ταξοπούλου και Αθανασία Τσόλα βαθμολογήθηκε με 85.8333 β. στο όμορφο πρόγραμμα που εκτέλεσε και ήταν βασισμένο στη χορογραφία με τίτλο «Χάνσελ και Γκρέτελ, το κυνήγι των μαγισσών».
To χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ρωσία, που βαθμολογήθηκε με 98.4667β αφήνοντας στη δεύτερη θεση την Κίνα, με 96.1333β., ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Ιαπωνία, με 93.9000β.
Αύριο, είναι η τελευταία ημέρα για τη συγχρονισμένη κολύμβηση, με τον τελικό του κόμπο, αγώνισμα στο οποίο συμμετέχει και η Εθνική μας (ώρα έναρξης 17:30).