Σταθερός ο Φιλιππίδης

Ακόμα μία θετική παρουσία πρόσθεσε στους φετινούς του αγώνες, ο Κώστας Φιλιππίδης ο οποίος κατέλαβε την 4η θέση στο ντάιαμοντ λιγκ της Λωζάνης περνώντας τα 5.76μ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ξεκίνησε με αποτυχημένη προσπάθεια στα 5.61μ. Τελικά κατάφερε να ξεπεράσει το ύψος με την τρίτη προσπάθεια. Στη συνέχεια το ύψος πήγε στο 5.76μ. με τον Φιλιππίδη να ξεκινά και πάλι με αποτυχημένη προσπάθεια κάτι που… μιμήθηκαν όλοι οι αντίπαλοι του (ακόμα και ο Ρενό Λαβιλενί) με τον Χόλζντεμπε να είναι ο μόνος που πέρασε το ύψος με την πρώτη προσπάθεια. Με τη δεύτερη προσπάθεια όμως, ο Φιλιππίδης ξεπέρασε και το 5.76μ.
Ο πήχης ανέβηκε στα 5.84μ. με τέσσερις αθλητές να συνεχίζουν. Τον Φιλιππίδη, τον Λαβιλενί, τον Χόλνζντεμπε και τον Βοτσιετσόφσκι. Ο Λαβιλενί άφησε το ύψος και οι υπόλοιποι τρεις είχαν αποτυχημένη την πρώτη προσπαθεια, με τον Βοτσιετσόφσκι να περνά το ύψος με τη δεύτερη. Ακολούθησαν ακόμα δύο αποτυχημένες προσπάθειες του Φιλιππίδη ο οποίος και κατέλαβε την 4η θέση τελικά με το 5.76μ. ύψος με το οποίο ολοκλήρωσε και ο Χόζντεμπε. Τελικά, νικητής του αγώνα ήταν ο Πολωνός Βοτσιετσόφσκι με το 5.84μ. καθώς ο Λεβιλενί έμεινε και αυτός στα 5.76μ.