ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ

Στη 10η θέση στο παγκόσμιο η Δίπλα

Την 10η θέση στον τελικό του ελεύθερου προγράμματος του σόλο στην πρώτη ημέρα του παγκοσμίου πρωταθλήματος καλλιτεχνικής κολύμβησης νεανίδων, στη Βουδαπέστη κατέκτησε η Ιφιγένεια Δίπλα.

Η Ελληνίδα εκπρόσωπος είχε πάρει την πρόκριση από τον πρωινό προκριματικό, (επίσης ως 10η), και στο βραδινό τελικό, όπου μετείχαν οι 12 καλύτερες, βαθμολογήθηκε με 82,1667β. και κατετάγη 10η. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ρωσίδα Βαρβάρα Σουμπότινα, το ασημένιο η Ουκρανή Μάρτα Φιεντίνα και το χάλκινο η Γιαπωνέζα Μάνα Φουτζιβάρα.
Λίγο νωρίτερα, στον τελικό του τεχνικού σόλο η Άννα Μαρία Ταξοπούλου πήρε την 11η θέση (απευθείας τελικό και χωρίς προκριματικό) με 81,4964β. Ίδια ήταν κι εδώ η κατάταξη στα μετάλλια.