ΤΖΟΥΝΤΟ

Στη σκιά της αδικίας του Ντανατσίδη

Το θέμα συζήτησης στην Αστάνα ήταν ο άδικος αποκλεισμός του Αλέξη Ντανατσίδη με τον Γάλλο Πιετρί να φτάνει στον τελικό αλλά να ηττάται με ίπον από τον Ιάπωνα Ναγκάσε. Όλο το γήπεδο, με τον Ιάπωνα ήταν.

του Στέφανου Σουλιώτη

Στην κατηγορία των 63 κιλών των γυναικών, η Τίνα Τρστένιακ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο απέναντι στην περσινή παγκόσμια πρωταθλήτρια Κλαρίς Αγκμπεγκνένου και έγινε η πρώτη αθλήτρια από τη Σλοβενία που ανεβαίνει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Η Τρστένιακ είχε ένα βαζαάρι και ένα γιούκο και καμία παρατήρηση, έναντι μίας της Γαλλίδας αντιπάλου της. Η Αγκμπεγκνένου αναδείχθηκε ασημένια πρωταθλήτρια, ενώ το χάλκινο κατάκτησε η Ιαπωνέζα Μίκου Τασχίρο και η Μουνκζάγια Τσεντεβσούρεν από τη Μογγολία.
Στην κατηγορία των 81κ. ο Ιάπωνας Τακανόρι Ναγκάσε επικράτησε επί του Λόικ Πετρί με ιπόν και αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής αφήνοντας δεύτερο τον Γάλλο τζουντόκα Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Βίτορ Πενάλμπερ από τη Βραζιλία και ο Αντουάν Βαλουά από τον Καναδά.