ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Στην 11η θέση η Βουγιούκα

Χωρίς κάποια διάκριση ολοκληρώθηκαν το Σαββατοκύριακο οι παρουσίες των Ελλήνων αθλητών στις διοργανώσεις ξιφασκίας του εξωτερικού.

της Σεβαστής Βρακατσέλη

Στην καλύτερη θέση από όλους βρέθηκε η Βάσω Βουγιούκα η οποία κατέλαβε την 11η θέση στο παγκόσμιο κύπελλο σπάθης γυναικών που διεξήχθη στο Πεκίνο, ενώ στις υπόλοιπες Ελληνικές συμμετοχές οι διεθνείς δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα.
Στο Πεκίνο, η Βουγιούκα στο γύρο των «64» επιβλήθηκε με 15-13 της Αμερικανίδας Σνάιντερ. Στις «32» το εμπόδιο της Μπάλζερ δεν ήταν αρκετό για να απειλήσει την καλύτερη Ελληνίδα ξιφομάχο η οποία νίκησε 15-4. Στη φάση των «16> η Βουγιούκα βρέθηκε αντιμέτωπη με την Κιμ Γιγεόν (Νοτια Κορέα). Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι η Βουγιούκα γνώρισε την ήττα με 15-14 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια, με αποτέλεσμα να καταλάβει την 11η θέση και να πάρει 8 βαθμούς.
Στο Ταουμπέρ πραγματοποιήθηκε το παγκόσμιο κύπελλο στο ξίφος ασκήσεως γυναικών. Από Ελληνικής πλευράς αγωνίστικε η Μαρίνα Παπαδοπούλου η οποία κατέλαβε την 165η θέση και δεν κατάφερε να σημειώσει κάποια νίκη στα έξι παιχνίδια που έδωσε στον όμιλο αποκομίζοντας ωστόσο πολύτιμες εμπειρίες.
Στη Μαδρίτη στο παγκόσμιο κύπελλο σπάθης ανδρών ο Γιώργος Τσουρούτας κατέλαβε την 129η θέση. Στους αγώνες του ομίλου σημείωσε τρεις νίκες και ισάριθμες ήττες παίρνοντας την πρόκριση για τη φάση των νοκ άουτ. Στο γύρο των «128» αντιμετώπισε τον Βέλγο Φαν Χόλσμπεκ και μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι λύγισε με 15-12.
Στην Αγία Πετρόυπολη διεξήχθη το γκραν πρι της παγκόσμιας ομοσπονδίας στο ξίφος ασκήσεως ανδρών με τον Νίκο Κοντοχριστόπουλο να μη βρίσκεται σε καλή μέρα και να γνωρίζει έξι ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις στον όμιλο, καταλαμβάνοντας τελικά την 180η θέση.
Στο παγκόσμιο κύπελλο ξίφους μονομαχίας ανδρών, ο Σάββας Καββαδίας προσπάθησε για το καλύτερο και στον όμιλο πήρε την πρόκριση σημειώνοντας τέσσερις νίκες και δύο ήττες. Στον γύρο των «256» σε μία αμφίρροπη αναμέτρηση με τον Ντιαμπάτε (Μάλι) γνώρισε την ήττα με 15-14, με αποτέλεσμα να καταλάβει την 171η θέση.