Στην 27η θέση ο Τζωρτζάκης στη χρονομέτρηση

Η πρώτη μέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ποδηλασίας δρόμου στο Πλούε της Γαλλίας, ολοκληρώθηκε με την ατομική χρονομέτρηση των ανδρών.

Ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης ξεκίνησε ως 24ος και με χρόνο 35:15.06, έχοντας μέσο όρο ταχύτητας 43.57χλμ./ώρα κατέλαβε την 27η θέση ανάμεσα σε 27 ποδηλάτες. Πολύ καλή προσπάθεια από τον Κύπριο Ανδρέα Μιλτιάδη, ο οποίος κατέκτησε την 15η θέση  τερματίζοντας σε 32:59.92 έχοντας μέσο όρο ταχύτητα 46.55χλμ/ώρα.
Πρωταθλητής Ευρώπης αναδείχθηκε ο Ελβετός Στέφαν Κουνγκ με χρόνο 30:18.11 και 50.69χλμ./.ωρα μέσο όρο, ενώ 18 δευτερόλεπτα πιο αργός ήταν ο Γάλλος Ρεμί Καβανιά με 30:35.23. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Βέλγο Κάμπαρνετς που τερμάτισε σε 30:39.42.