ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Στην 8η θέση του ευρωπαϊκού η Εθνική ανδρών

Στην όγδοη θέση ολοκλήρωσε η Εθνική ομάδα επιτραπέζιας αντισφαιρισης των ανδρών την παρουσία της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Λουξεμβούργου καθώς σήμερα ηττήθηκε από την Ουκρανία 3-1 στον αγώνα για την 7η θέση.

Ο Κώστας Βατσακλής χρησιμοποίησε σήμερα διαφορετική τριάδα σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια. Στο πρώτο ματς ο Γιάννης Σγουρόπουλος (νούμερο 140 στην ευρωπαϊκή κατάταξη του Σεπτεμβρίου) βρήκε απέναντί του τον Βίκτορ Γεφίμοφ (Νο 62). Απαλλαγμένος από οποιοδήποτε άγχος έδειξε πολύ καλό πρόσωπο, νίκησε με 3-1 σετ και θα έχει και όφελος στον πίνακα αξιολόγησης.
Από τη θέση 2 της ομάδας ο Τάσος Ρηνιώτης (No154) αντιμετώπισε τον Γεβέν Προυσκέρα (No 120). Μετά την πρεμιέρα κόντρα στο Λουξεμβούργο ο σημερινός πρωταθλητής Ελλάδας του απλού έκανε τη δεύτερη συμμετοχή του στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Πραγματοποίησε καλή εμφάνιση, προηγήθηκε με 2-1 σετ, ώσπου έχασε στις λεπτομέρειες με 3-2.
Στη θέση 3 τοποθετήθηκε αυτή τη φορά ο Κώστας Παπαγεωργίου (No 69), μάλιστα για ένα παιχνίδι χρησιμοποιήθηκε εκεί και ο Κου Λέι, ο κορυφαίος πινγκπονίστας της Ουκρανίας (No 14). Κόντρα σε ανώτερο αθλητή ο αρχηγός της εθνικής μας ομάδας πάλεψε για το καλύτερο. Κρατούσε τα πράγματα σε ισορροπία στα δύο πρώτα σετ, αλλά μετά είδε τον αντίπαλο να περνάει το παιχνίδι του και ηττήθηκε με 3-1 σετ. Ο κινεζικής καταγωγής Κου Λέι είχε πάρει το χάλκινο μετάλλιο στους ευρωπαϊκούς αγώνες του 2015 και ήταν εκείνος που είχε αποκλείσει τον Γκιώνη.
Από τη θέση 1 ο Σγουρόπουλος έδωσε και δεύτερο παιχνίδια. Αναμετρήθηκε με τον Προυσκέρα, που διακρίθηκε στο τουρνουά και συνέβαλε στην καλή πορεία της Ουκρανίας. Έγινε γερή κόντρα και ο πρωταθλητής Ευρώπης του απλού νέων λύγισε με 3-1 χάνοντας στην παράταση το 3ο και το 4ο σετ. Φυσικά αποκόμισε πολύτιμες παραστάσεις και από την πρώτη του παρουσία σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ομαδικού ανδρών.