ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Στην έκτη θέση η Κορακάκη

Την έκτη θέση στα 25 μέτρα πιστόλι του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του Μπακού κατέλαβε η ολυμπιονίκης της σκοποβολής Άννα Κορακάκη, μετά και την ολοκλήρωση του τελικού του μεσημέρι της Παρασκευής.

του Σούλη Μέζου

Η Κορακάκη είχε προκριθεί από τον πρωινό προκριματικό με την καλύτερη επίδοση με 587 πόντους (292 στον πρώτο προκριματικό και 295 στον δεύτερο), ωστόσο στον τελικό ήταν η τρίτη κατά σειρά αθλήτρια που αποκλείστηκε, μετά την ολοκλήρωση έξι σετ βολών, αφού σημείωσε μόλις έναν πόντο στο πέμπτο και το έκτο σετ.
Πρώτη κατά σειρά αποκλείστηκε στον τελικό η Ντιθεμ Γκέλμπερ από την Ελβετία, που επίσης είχε πάει εξαιρετικά στον προκριματικό, ενώ αμέσως μετά την Δραμινή πρωταθλήτρια ολοκληρώθηκε ο αγώνας και για την Αρούνοβιτς από την Σερβία, που επίσης ήταν η κορυφαία στον πρώτο πρωινό προκριματικό με 293 πόντους.
Το χρυσό μετάλλιο πανηγύρισε η Γερμανίδα Μόνικα Καρς, δεύτερο μέσα στην ημέρα αφού η Γερμανία κατέκτησε την πρώτη θέση και στο ομαδικό. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Κλαούντια Μπρες από την Πολωνία ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέληξε στην Μαρία Γκότζεβα από την Βουλγαρία.