Στην κορυφή ο εκπληκτικός Γκόμεζ!

Την ώρα που στον ΠΑΟΚ ο προπονητής του μετά την 6η αγωνιστική ανακάλυψε ότι οι πρωταθλητές δεν έχουν ηγέτη, στην Τουρκία ο απίθανος Χάρι Γκόμεζ οδήγησε την Ινεγκόλ στην πρώτη θέση της βαθμολογίας!

Η ομάδας της Προύσας ποτέ στο παρελθόν δεν είχε πετύχει κάτι ανάλογο, ωστόσο ο εκπληκτικός Βενεζουελανός με 26 πόόντους (20/36 επιθέσεις, 4 άσους, 2 μπλοκ) την οδήγησε στη νέα νίκη με 3-1 επί της Πιγάνγκο και σε συνδυασμό με την εντός έδρας ήττα σοκ της Χάλκμπανκ από την Τοκάτ βρέθηκε μόνη πρώτη στην βαθμολογία!

Τα αποτελέσματα
Μπεσίκτας – Γαλατάσαραϊ 1-3 (25-22, 21-25, 16-25, 24-26)
Χάλκμπανκ – Τοκάτ 0-3 (24-26, 21-25, 20-25)
Αρκάς – Γκαζιαντέπ 3-1 (20-25, 25-19, 25-16, 25-18)
Ινεγκόλ – Πιγιάνγκο 3-1 (26-24, 25-14, 23-25, 25-12)
Ζιράτ – Μπελιντέγιεσι 3-2 (25-17, 23-25, 25-17, 19-25, 15-13)
Μπορνόβα – Φενέρμπαξε 1-3 (21-25, 20-25, 25-23, 23-25)
Βαθμολογία Ινεγκόλ 15, Χάλκμπανκ 14, Ζιράτ 14, Φενέρ 13, Αρκάς 11…

Πρώτος σκόρερ ο Τζούριτς
Με τον Δημήτρη Τζούριτς να είναι και πάλι ο πρώτος της σκόρερ (15 πόντοι με 14/23 επιθέσεις, 1 άσο) η Τρεντίνο επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 3-0 της Λατίνα στην 8η αγωνιστική του καμπιονάτο.
Η Περούτζια (αλλαγή ο Τζιουμάκας) πανηγύρισε την 4η σερί της νίκη και παρέμεινε στην 3η θέση, ενώ την ήττα γνώρισε τη Ραβέννα (8 πόντους ο Κουμεντάκης με 8/16 επιθέσεις, 28% υποδοχή με 23% άριστες).
Στο μεγάλο ματς της αγωνιστικής η Μόντενα με τον Ν’ γκαπέ στην σύνθεση της επικράτησε με 3-2 στην έδρα της Λούμπε. Οι γηπεδούχοι με εκπληκτικό τον Χουαντορένα ισοφάρισαν από 0-2 σε 2-2 αλλά στο 15-15 του τάι μπρέικ ένα μπλοκ του Πέτριτς στον Μίλκοβιτς κι ένας άσος του Βετόρι (η μπάλα χτύπησε στο πόδι του Μίλκοβιτς ενώ έβγαινε έξω) έδωσαν τη νίκη στους φιλοξενούμενους.
Λούμπε – Μόντενα 2-3 (22-25, 19-25, 25-18, 25-19, 15-17)
Τρεντίνο – Λατίνα 3-0 (25-22, 25-17, 25-16)
Περούτζια – Μολφέτα 3-0 (25-22, 25-22, 25-16)
Βερόνα – Μιλάνο 3-0 (25-16, 25-20, 27-25)
Πάντοβα – Ραβέννα 3-0 (30-28, 25-20, 28-26)
*Ο αγώνας Πιατσέντζα – Μόντσα θα διεξαχθεί στις 01/12.
Βαθμολογία Μόντενα 20, Λούμπε 20, Περούτζια 18, Βερόνα 17, Τρεντίνο 17, Μολφέτα 13, Λατίνα 9, Ραβέννα 9…

Γαλλία: Χαμόγελα για Αχιλλέα
Η Ναντ μετά την ιστορική της πρόκριση στους ‘8’ του Κυπέλλου Γαλλίας (στα προημιτελικά στάθηκε άτυχη καθώς θα αντιμετωπίσει στις 2/2/2016 εκτός έδρας την πρωταθλήτρια Τουρ) πανηγύρισε μια ακόμη σημαντική νίκη καθώς επικράτησε με 3-1 της Μποβέ για την 9η αγωνιστική του σαμπιονά.
Ο Αχιλλέας Παπαδημητρίου σήκωσε όλο το βάρος της υποδοχής έχοντας σε 38 προσπάθειες 68% με 47% άριστες.
Αντιθέτως την ήττα γνώρισαν οι υπόλοιποι έλληνες στην Γαλλία. Η Αζαξιό στις 25/11 πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Σομόν κερδίζοντας την πρόκριση για τους ‘8’ του Κυπέλλου (στις 3/2/2016 υποδέχεται την Μονπελιέ και στα ημιτελικά παίζει με τον νικητή του αγώνα Τουρ – Ναντ), ωστόσο την Κυριακή η ομάδα του Γιώργου Πετρέα ηττήθηκε στο ίδιο γήπεδο με 3-1 κι από την 2η βρέθηκε στην 5η θέση. Ο έλληνας κεντρικός είχε 7 πόντους με 6/11 επιθέσεις κι 1 μπλοκ.
Νέα ήττα για την Ναρμπόν (εκτός ο Πρωτοψάλτης) που έχασε με 3-1 στην έδρα της Σετ με τον Φράγκο να έχει 13 πόντους (13/30 επιθέσεις) και τον Προύσαλη να τελειώνει το ματς χωρίς πόντο.
Στο μεγάλο ντέρμπι (που ήταν επανάληψη του περσινού τελικού) η Τουρ έδειξε κάτι από το καλό της εαυτό επικρατώντας με 3-0 στην έδρα της Παρί.
Παρί – Τουρ 0-3 (16-25, 20-25, 23-25)
Σομόν – Αζαξιό 3-1 (25-22, 20-25, 25-22, 25-23)
Ναντ – Μποβέ 3-1 (31-29, 26-28, 34-32, 28-26)
Πουατιέ – Λυών 3-2 (25-17, 20-25, 25-22, 21-25, 17-15)
Τουλούζ – Νανσί 3-0 (25-14, 25-17, 25-19)
Μονπελιέ – Κάννες 0-3 (23-25, 23-25, 22-25)
Σετ – Ναρμπόν 3-1 (25-21, 25-21, 24-26, 25-23)
Βαθμολογία Σομόν 17, Κάννες 15, Πουατιέ 15, Αζαξιό 13, Σετ 12, Τουλούζ 11, Λυών 10, Παρί 9, Μποβέ 9, Μονπελιέ 9, Ναντ 9, Τουρ 8, Ναρμπόν 3, Νανσί 1