ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Στην κορυφή οι Κινέζοι

Την υπεροχή τους στη γυμναστική επιβεβαίωσαν οι Κινέζοι στις ΗΠΑ. Οι αθλητές της Κίνας βρέθηκαν στην κορυφή σχεδόν όλων των κατηγοριών του παγκοσμίου πρωταθλήματος τραμπολίνο.

του Άκη Ιωακείμογλου

Το παγκόσμιο πρωτάθλημα τραμπολίνο στη Ντεϊτόνα Μπιτς των ΗΠΑ ολοκληρώθηκε με τους Κινέζους να κυριαρχούν στις περισσότερες κατηγορίες. Στο μονό των ανδρών όπως και πέρσι έτσι και φέτος στις δύο πρώτες θέσεις ήταν οι ίδιοι Κινέζοι αλλά με εναλλαγή στα μετάλλια. Ο περσινός αργυρός παγκόσμιος πρωταθλητής Του Ξιάο (φωτογραφία) φέτος κατέκτησε το χρυσό με 61.875, ενώ ο περσινός παγκόσμιος πρωταθλητής Ντονγκ Ντονγκ φέτος ήταν δεύτερος με 60.890. Ο εθνικός ύμνο της Κίνας ακούστηκε και στην απονομή του μονού των γυναικών με την Λίνγκλινγκ Λίου να κατακτά την πρώτη θέση, κερδίζοντας με πολύ μικρή διαφορά την Καναδή κάτοχο του τίτλου Ροζάνα Μακλίναν. Ένας Κινέζος νίκησε δύο Ρώσους στο διάδρομο. Ο Σονγκ Γιανκ κατετάγη πρώτος με 78.800 βαθμούς, αφήνοντας πίσω του τον Αλεξάντερ Μιρόνοφ και τον Ταγκίρ Μουρταζάεφ.
Οι ομάδες της Κίνας κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο επίσης στο συγχρονισμένο τραμπολίνο, στο διπλό μίνι δεν ανέβηκαν στο βάθρο γιατί πολύ απλά δεν συμμετείχαν καν ούτε στους άνδρες ούτε στις γυναίκες, ενώ η μοναδική κατηγορία στην οποία υπήρχε κινεζική συμμετοχή και δεν ήρθε χρυσό μετάλλιο ήταν ο διάδρομος γυναικών, όπου η περσινή παγκόσμια πρωταθλήτρια Φανγκφάνγκ Γία, περιορίστηκε φέτος στην έβδομη θέση, ενώ το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Λινγκχί Τσεν.