ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Στην κορυφή του κόσμου Μπούρμπου – Κυρίδου!

Με εκπληκτική κούρσα στον τελικό της δικώπου του παγκόσμιου πρωταθλήματος κωπηλασίας νεανίδων που φιλοξενείται στο Ράσιτσε της Τσεχίας, η Χριστίνα Μπούρμπου με τη Μαρία Κυρίδου ανέβηκαν στην κορυφή του κόσμου!

Το ελληνικό πλήρωμα ξεκίνησε πολύ δυνατά και από τα πρώτα 500 μέτρα πήρε το προβάδισμα και δεν το έχασε ποτέ. Ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 7:17.10 με το δεύτερο πλήρωμα, αυτή των ΗΠΑ με τις Κέιτλιν Έσε και την Λούσι Κόβεν να ακολοθυύν με 7:23.61 ενώ την τρίτη θέση κατέκτησε η Χιλή με τις Κριστίνα Χόστετερ – Ισιντόρα Νιεμέγιερ με 7:26.71.
Μετά το τέλος του τελικού, η Χριστίνα Μπούρμου τόνισε: «Το απολαύσαμε σήμερα. Αυτός ο αγώνας ήταν ξεκάθαρα πολύ πιο δύσκολος από τους προηγούμενους. Ήταν δύσκολο να αντιμετωπίσουμε τις διάφορες συνθήκες που βρίσκαμε. Κάναμε πολύ καλή εκκίνηση και διατηρήσαμε τη διαφορά μέσα στη κούρσα αλλά στα τελευταία 400μ. θέλαμε απλά να τερματίσουμε».