TOKYO 2020

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΚΙΟ: Στο 2ο γύρο ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε 2-1 τον Φίλιπ Κόλσραϊμπερ και πήρε την πρόκριση για το 2ο στο απλό του τένις των ανδρών.

O 23χρονος Έλληνας τενίστας ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα κερδίζοντας το πρώτο σετ 6-3. Η έλλειψη αγώνων όμως φάνηκε να τον επηρεάζει και αυτό έδωσε το δικαίωμα στον Φίλιπ Κόλσραϊμπερ να γυρίσει το παιχνίδι και να πάρει το δεύτερο σετ 6-3 για να ισοφαρίσει τον αγώνα. Η κλάση όμως του Τσιτσιπά είναι αρκετά πάνω από τον 37χρονο Γερμανό και με πολύ καλό σερβίς καθάρισε την πρόκριση παίρνοντας το σετ 6-3 και 2-1 τον αγώνα. Επόμενος αντίπαλος του όπως δείχνουν τα πράγματα θα είναι ο Φράνσις Τιεφό που κερδίζει 1-0 (6-3) τον Σουνγου Κβον και στο δεύτερο σετ το σκορ είναι αυτή τη στιγμή 3-0.