ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Στο φάιναλ 4 ο Ολυμπιακός, απέκλεσε την ΑΕΚ

Η ομάδα του Ολυμπιακού είναι η τέταρτη που πήρε την πρόκριση για το φάιναλ φορ του κυπέλλου στο χάντμπολ των ανδρών επικρατώντας επί της ΑΕΚ στο κλειστό του Ρέντη 26-18 και θα βρεθεί αντίπαλη στον ημιτελικό με τον ΠΑΟΚ.

Ο αήττητος Ολυμπιακός και η φορμαρισμένη ΑΕΚ αναμετρήθηκαν στο ντέρμπι της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου Ελλάδας για μία θέση στο φάιναλ φορ, απέναντι στον ΠΑΟΚ, με τους ερυθρόλευκους να επιβεβαιώνουν πως είναι η πιο δυνατή ομάδα φέτος στην Ελλάδα.
Στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Δημήτρη Τζηρά να ισοφαρίζει τα γκολ της ΑΕΚ γα το 2-2. Σανίκης και Τζηράς, με το τρίτο του προσωπικό γκολ, έδωσαν «αέρα» δυο τερμάτων στους «ερυθρόλευκους». Το 5-5 του δέκατου λεπτού έγινε πολύ γρήγορα 7-5 χάρη σε δύο ακόμα τέρματα του Τζηρά ο οποίος πριν από τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου έχει φτάσει τα πέντε γκολ. Στο 13:33 του αγώνα η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στα τρία γκολ με το τέρμα του Πέτρου Κανδύλα για το 8-5. Το σερί του Ολυμπιακού έφτασε στο 6-0 για να γίνει το 11-5 στο 20:20 με τους παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα να παίζουν αποτελεσματική άμυνα και να κρατάνε τους αντιπάλους χωρίς γκολ για έντεκα λεπτά. Η φυσική κατάληξη ήταν το 17-8 του πρώτου ημιχρόνου.
Ο Ολυμπιακός μπήκε με την ίδια σοβαρότητα στο δεύτερο ημίχρονο και χωρίς κανένα σημάδι χαλαρότητας από την διαφορά που είχε εξασφαλίσει, συνέχισε να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος στο παιχνίδι με τη διαφορά πλέον να διατηρείται σε διψήφιο αριθμό τερμάτων για να φτάσει στο τελικό 26-18 χωρίς ιδιαίτερο κόπο.
Τα πεντάλεπτα: 2-2,, 5-4, 8-5, 10-5, 14-6, 17-8 (ημχ.), 18-8, 19-10, 21-12, 24-13, 25-15, 26-18
Ολυμπιακός (Γιώργος Ζαραβίνας) Τσακνής, Κωστακίδης, Κρητικός 4, Πετρίσεβιτς, Τζηράς 6, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης 2, Σκρόμπιτς, Στούμπης 5, Κανδύλας 4, Σανίκης 4, Αλβανός, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης
ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός) Χρ. Νικολαΐδης, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος, Γεωργιάδης, Χόγκας 6, Ζαμπούνης 2, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 3, Δομπρής, Βαμβακάς, Αργυρού 1, Βραζάλιτσα 4, Μυλωνάς 2, Αλικάκος
Δίλεπτα: 5-1 Πέναλτι: 1/1-6/6