ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

Στο κυνήγι των βαθμών

Μετά την κατάκτηση του τίτλου στο πανελλήνιο πρωτάθλημα, ο Γιώργος Σιμιτσής ξεκινά τις εξορμήσεις στους διεθνείς αγώνες.

του Ηλία Τάταλα

Ο 21χρονος αθλητής από το Βύρωνα κατέκτησε την πρώτη θέση στη Χαλκίδα και πήρε το εισιτήριο για το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ρωσίας. Αν και οι τελευταίοι μήνες ήταν κάπως δύσκολοι, εξαιτίας δύο χειρουργείων, αλλά και της κατάταξης στο Πολεμικό Ναυτικό, ο Σιμιτσής έδειξε ότι διατηρείται σε υψηλό επίπεδο.
Σε λίγες μέρες αναχωρεί για την Ολλανδία και το όπεν που θα γίνει στο Αϊντχόφεν (14-15 Μαρτίου) και θεωρείται ένα από τα πιο δύσκολα του κόσμου. Στις 26 Μαρτίου θα αγωνιστεί στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ολυμπιακών κατηγοριών στη Ρωσία, όπου θα πάρει μέρος στην κατηγορία των 58 κιλών.
Αντικειμενικός στόχος του Σιμιτσή είναι η κατάκτηση όσων γίνεται περισσότερων βαθμών στη μάχη για να πλασαριστεί μέσα στην πρώτη εξάδα της Ολυμπιακής κατάταξης, κάτι που προϋποθέτει συμμετοχές σε πολλούς αγώνες και νίκες.