ΠΑΛΗ

Στα ρεπεσάζ για το χάλκινο μετάλλιο ο Μπίνεμπαουμ

Το δεύτερο μετάλλιο της ελληνικής αποστολής στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα παλης που διαξάγεται στο Κάσπισκ θα επιχειρήσει να διεκδικήσει ο Κύριλλος Μπίνεμπαουμ στην κατηγορία των 74κ. της ελευθέρας.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν τυχερός…χαμένος καθώς πάρα την ήττα του στον πρώτο αγώνα (φάση των «16») βρέθηκε όπως το 2017 στα ρεπεσάζ. Στο προηγούμενο ευρωπαϊκό (Νόβισαντ 2017) ο Μπίνεμπαουμ είχε ηττηθεί πάλι στη φάση των «16» αλλά ο Τούρκος αντίπαλος του, Σονέρ Ντεμιρτάς έφτασε μέχρι τον τελικό (και μάλιστα τον κέρδισε) και έτσι «κουβάλησε» στα ρεπεσάζ τον Μπίνεμπάουμ. Τότε άφησε εκτός αγώνα χάλκινου μεταλλίου το Σέρβο Ζαούρ Εφεντίεφ αλλά ηττήθηκε από τον Γκριγκόρια Γκριγκοριάν και έμεινε 5ος.
Η ιστορία επανελαμβάνεται στο Νταγκεστάν. Ο Γάλλος Ζελιμάν Καντζίεφ απέκλεισε στους «16» τον Μπίνεμπαουμ, έφτασε όμως στον τελικό της κατηγορίας και ο Έλληνας παλαιστής καλείται και φέτος να αντιμετωπίσει το Σέρβο Εφεντίεφ. Αν τον περάσει και φέτος, τότε στον αγώνα για το μετάλλιο θα τον περιμένει ο Λευκορώσος Αντρέι Καρπάχ.