Πέρασε στον 3ο γύρο του τσάμπιονς λιγκ ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός με κορυφαία την Βίλμα Σάλας επικράτησε με 3-0 στο Μινσκ και με δύο νίκες πέρασε στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League όπου θα αντιμετωπίσει τη σερβική Zok UB.

Ο Ολυμπιακός μετά το 3-2 του πρώτου αγώνα που άφηνε ανοικτή τη μάχη της πρόκρισης, είδε τη Βίλμα Σάλας αυτή τη φορά όχι απλά να μπαίνει στο ρυθμό του αγώνα, αλλά να είναι πραγματικά ασταμάτητη δίνοντας σιγουριά σε όλη την ομάδα.

Έτσι η κατάκτηση του πρώτου σετ ήρθε πολύ εύκολα για να ακολουθήσει ένα τρελό δεύτερο σετ όπου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-10 και 12-17, αλλά η Μινχάσκα ισοφάρισε (17-17) ενώ κάλυψε και το -3 στο 19-22, ισοφαρίζοντας εκ νέου σε 22-22. Το άγχος έδιωξε η Σάλας η οποία με δύο επιθέσεις έφερε το σκορ στο 22-24 για να κλείσει το σετ με επίθεση της Χίπε.

Ο Ολυμπιακός πλέον απείχε ένα σετ από την πρόκριση, αλλά η Μινχάσκα που τα ρέστα της ήταν μέσα στο ματς μέχρι το 16-16 που έγινε 16-19. Οι Λευκορωσίδες δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν και ο επίλογος γράφτηκε με άουτ επίθεση της Σμιρνόβα (πρώην Μαλασάι).

«Σήμερα παίξαμε εξαιρετικό βόλεϊ. Πραγματικά το παιχνίδι μας ήταν καταπληκτικό και δεν μπορώ να εκφράσω με λόγια το βόλεϊ το οποίο παίξαμε σήμερα. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την εικόνα που δείξαμε. Ήμασταν συγκεντρωμένοι και ελέγξαμε το παιχνίδι σε όλη τη διάρκεια του και αντιδράσαμε και στο 3ο σετ, ανακτώντας τον έλεγχο όταν βρεθήκαμε πίσω στο σκορ. Φεύγουμε με τη νίκη και την πρόκριση απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα και συνεχίζουμε με στόχο να ξεπεράσουμε το εμπόιδο και του επόμενου αντιπάλου, για να βρεθούμε στους ομίλους του Champions League», δήλωσε πανευτυχής ο Φερέρ Κουτίνιο μετά το τέλος του αγώνα.

Τα σετ: 19-25, 22-25, 22-25
*Οι πόντοι της Μινχάσκα Μινσκ προήλθαν από 1 άσσο, 37 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 54 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερέλ Κουτίνο): Γιώτα 5 (5/8 επ.), Εμμανουηλίδου 8 (4/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σάλας 23 (22/37 επ., 1 άσσος, 77% υπ. – 46% άριστες), Παραϊμπά 9 (8/25 επ., 1 άσσος, 64% υπ. – 36% άριστες), Χριστοδούλου 4 (2/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 12 (12/26 επ.) / Κακουράτου (λ, 53% υπ. – 35% άριστες), Γενιτσαρίδη 1 (1/4 επ.), Κελεσίδη.

ΜΙΝΧΑΣΚΑ ΜΙΝΣΚ (Στάνισλαβ Σαλίκοβ): Σιακρετάβα 13 (11/32 επ., 2 μπλοκ), Σμίρνοβα 11 (9/23 επ., 2 μπλοκ, 52% υπ. – 41% άριστες), Βλάντικα 7 (3/7 επ., 4 μπλοκ), Μάρκεβιτς 9 (8/23 επ., 1 μπλοκ, 59% υπ. – 36% άριστες), Λαπάτο 1 (1 μπλοκ), Λαζιούκ 9 (6/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Φενταρίντσικ (λ, 25% υπ. – 25% άριστες), Πανασένκα (λ, 53% υπ. – 33% άριστες), Στόλιαρ, Σουπιάνιοβα, Λιαμπιοντκίνα.