Στον ημιτελικό η Τρεντίνο του Τζούριτς

Έστω και με την ψυχή στο στόμα η Τρεντίνο του Δημήτρη Τζούριτς επικράτησε με 3-1 της Μολφέτα και με σκορ 3-2 στις νίκες προκρίθηκε στα ημιτελικά του ιταλικού πρωταθλήματος.

του Δημήτρη Τυχάλα

Η Μολφέτα που εξελίχθηκε σε κακό μπελά για το Τρέντο φέτος, πήρε το πρώτο σετ, αλλά έχασε εύκολα τα άλλα δύο για να λυγίσει τελικά με 25-23 στο δ’ σετ, ενώ ο αρχηγός της εθνικής ανδρών (επέστρεψε την περασμένη εβδομάδα μετά 40 ημέρες λόγω θλάσης στα πλευρά) είχε 12 πόντους (πρώτος σκόρερ μαζί με τον Καζίτσκι).
Η Τρεντίνο θα αντιμετωπίσει (με μειονέκτημα έδρας) στους ημιτελικούς την Μόντενα, σε μια επανάληψη του περσινού τελικού του πρωταθλήματος (το πήρε το Τρέντο), αλλά και του φετινού τελικού του Κυπέλου (το πήρε η Μόντενα).
Στο άλλο ζευγάρι η Λούμπε περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της καθώς η Περούτζια προηγήθηκε με 2-0 νίκες, αλλά η Βερόνα ισοφάρισε 2-2 και ο 5ος αγώνας θα γίνει στην έδρα της Βερόνα την Τετάρτη.