Ευρωπαϊκό Κ17: Στον τελικό η Εθνική!

Σπουδαία νίκη και πρόκριση για την Εθνική ομάδα πόλο Κ17 στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Σίμπενικ της Κροατίας.

Τα κορίτσια της Αλεξίας Καμμένου, πριν από λίγο νίκησαν στον ημιτελικό την πολύ καλή ομάδα της Ιταλίας με 9-7 και θα αντιμετωπίσουν στον αυριανό τελικό τη Ρωσία.
Όπως συμβαίνει με όλα τα παιχνίδια υδατοσφαίρισης κόντρα στην Ιταλία και αυτό ήταν ντέρμπι. Οι Ιταλίδες προηγήθηκαν στον πρώτο οκτάλεπτο 3-2 και στο ξεκίνημα του δευτέρου έκαναν το 4-2 με την Πάολα Ντι Μαρία. Με ένα γκολ της Στεφανίας Σάντα και δύο της αρχηγού Φωτεινή Τριχά, η Εθνική έκανε την ανατροπή και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη 5-4.
Στο τρίτο οκτάλεπτο, η Νεφέλη Χαλδαίου έκανε το 6-4, όμως οι Ιταλίδες απάντησαν με σερί 3-0 για να περάσουν και πάλι μπροστά με 7-6.
Στην 4η περίοδο, οι παίκτριες της Αλεξίας Καμμένου έπαιξαν τρομερή άμυνα και με σερί 3-0 πέρασαν μπροστά 9-7 και πήραν την πρόκριση για τον τελικό συνεχίζοντας το σπουδαίο καλοκαίρι της ελληνικής υδατοσφαίρισης.
Οκτάλεπτα 2-3, 3-1 ,1-3, 3-0
Ελλάδα (Αλεξία Καμμένου) Σάντα 3, Σιούτη 1, Χαλδαίου 2, Τριχά 2, Τσιμάρα, Τορνάρου 1
Ιταλία (Τζιάκομο Γκράσι) Ντι Μαρία 2, Λεόνε 1, Μαρούσι 1, Ντε Μαρς 1, Πάπι 2

Στον ημιτελικό που προηγήθηκε, η Ρωσία νίκησε 11-9 την Ουγγαρία με τέσσερα γκολ της Ντάρια Μπουνάκοβα, από δύο γκολ των Ντάρια Σεβτσένκο, Βαλέρια Σαβίσκο και Βικτόρια Γκούσκοβα ενώ ένα γκολ σημείωσε η Βέρα Κόψεβα.
Ο τελικός ανάμεσα στην Ελλάδα και τη Ρωσία θα διεξαχθεί αύριο στις 22:00.