Στον τελικό με παγκόσμιο ρεκόρ ο Σεΐτης

Με άκρως εντυπωσιακό τρόπο πήρε την πρόκριση για τον τελικό των 400μ. των Παραολυμπιακών Αγώνων, στη μεικτή κατηγορία Τ43-44, ο Μιχάλης Σεΐτης, καταρρίπτοντας το παγκόσμιο ρεκόρ.

Ο αθλητής του Γιώργου Παναγιωτόπουλου συμμετείχε στα προκριματικά, όπου αγωνίστηκαν από δύο κατηγορίες αθλητών. Ο Σεΐτης έκανε την κορυφαία επίδοση όλων των εποχών στην Τ44 με 49.81 καταρρίπτοντας το 49.87 που είχε κάνει ο Αμερικανός Ντέιβιντ Πρινς το 2013 στο Σαν Αντόνιο.
Με την επίδοση αυτή, ο Σεΐτης πέρασε στον τελικό ως έκτος. Εκεί δύσκολα θα διεκδικήσει μετάλλιο καθώς υπάρχουν τρεις Τ43 που έχουν κάτω από 48 δευτερόλεπτα. Παραμένει ωστόσο πολύ μεγάλο το επίτευγμα του Ελληνα πρωταθλητή.
Στην τρίτη ελληνική συμμετοχή της ημέρας στο στίβο (υπήρχε και αυτή του Σεν Τζον Φερνάντες), ο Χρήστος Κουτούλιας κατέλαβε την 13η θέση στον τελικό του μήκους κατηγορίας Τ47. Ο Έλληνας πρωταθλητής, είχε καλύτερο άλμα στα 6.43μ. στην δεύτερη προσπάθεια, ενώ στις άλλες δύο οι επιδόσεις του ήταν 6.33μ. και 6.29μ. Νικητής του αγώνα ο Αμερικανός Ρόντερικ Τάουνσεντ Τόμας με 7.41μ. τον ακολούθησε ο Κινέζος Χάο Γουάνγκ με 7.30μ. και τρίτος ο Γάλλος Αρνό Ασουμανί με 7.11μ.

Τέταρτος ο Ταϊγανίδης
Πολύ κοντά στο 11ο Παραολυμπιακό μετάλλιο της καριέρας του, όμως τον πρόδωσε το δεύτερο 50άρι. Ο Χαράλαμπος Ταϊγανίδης, αν και γύρισε 1ος στα πρώτα 50 μέτρα σε 28.54, δεν μπόρεσε να διατηρήσει τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο με αποτέλεσμα να κατακτήσει την 4η θέση στον τελικό των 100μ. ύπτιο κατηγορίας S12. Ο Ταϊγανίδης κάλυψε την απόσταση σε 1:01.21, ενώ ο Αμερικανός Τάκερ Ντάπρι που ήταν 3ος σε 1:01.04. Ο Ντάπρι ήταν και ο αθλητής που είχε γυρίσει 4ος στο πρώτο 50άρι σε 29.30. Η επίδοση του κολυμβητή της Μεγαλονήσου αποτελεί πάντως πανελλήνιο ρεκόρ, αφού το προηγούμενο δικό του (15 Ιουλίου 2015, Αγγλία) ήταν 1:01.57.
Όσον αφορά στον Γιάννη Κωστάκη, κατετάγη 7ος στον τελικό των 50μ. πρόσθιο SB2 με 1:07.48.

Προημιτελικό ο Σουλάνης
Μετά τον Γρηγόρη Πολυχρονίδη και ο Παναγιώτης Σουλάνης προκρίθηκε στην οκτάδα της κατηγορίας του στο μπότσια. Ο Έλληνας πρωταθλητής, με απολογισμό δύο νίκες σε τέσσερις αγώνες στο ατομικό του BC1, πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά όπου θ` αντιμετωπίσει σήμερα τον Ολλανδό Ντάνιελ Πέρεζ.