ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Στον τελικό του φάιναλ φορ ο Δούκας

Η ομάδα του ΑΣΕ Δούκα θα είναι η αντίπαλη του Ολυμπιακού στον τελικού του φάιναλ φορ του κυπέλλου Ελλάδας καθώς επικράτησε 28-19 επί του Αερωπού Έδεσσας στο δεύτερο ημιτελικό που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στη Γλυφάδα.

Η ομάδα των εκπαιδευτηρίων θα είναι παρούσα για έκτη φορά σε τελικό κυπέλλου έχοντας τέσσερις κατακτήσεις στις προηγούμενες πέντες εμφανίσεις της.
Όσον αφορά την αναμέτρηση με την ομάδα του Αερωπού, ήταν αμφίρροπή μέχρι και το 38ο ολεπτό με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Ο Αερωπός έφτασε να προηγείται με δύο γκολ 17:19 κάνοντας το 8-6, όμως ο Δούκας με ένα σερί 4-0 πέρασε μπροστα 10-8 λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου. Η ομάδς της Έδεσσας ωστόσο κατάφερε να μειώσει σε 10-9 αλλά ο Δούκας ξαναπήγε τη διαφορά στο +2 (11-9) με τη λήξη του πρώτου μέρους.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αερωπός ισοφάρισε σε 12-12 στο 34:44 με τον Λιανδή, όμως ο Δούκας με τον Κεδέρη έκανε το 13-12 στο 35′. Ακολούθησε ένα μπλακ άουτ του Αερωπού από το 38ο λεπτό μέχρι και το 44ο με τον Δούκα να πηγαίνει τη διαφορά στα επτά γκολ (20-13) και κάπου εκεί να ολοκληρώνεται ο ημιτελικός αφού ο Αερωπός δεν μπόρεσε να μειώσει τη διαφορά.]