Στον τελικό ο Παναθηναϊκός

Αυτό δεν ήταν ημιτελικός, αλλά μια μάχη μέχρις εσχάτων και το καλύτερο ορεκτικό για τις αναμετρήσεις των δύο ομάδων στους ημιτελικούς του πρωταθλήματος.

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 3-2 τον Πανναξιακό στον (συγκλονιστικό από την αρχή ως το φινάλε του) πρώτο ημιτελικό του φάιναλ φορ του κυπέλλου γυναικών που διεξάγεται στο Αγρίνιο και επέστρεψε σε τελικό μετά από τέσσερα χρόνια απουσίας (στην Πρέβεζα το 2011, εκεί όπου ξεκίνησε η κυριαρχία του Ολυμπιακού ήταν η τελευταία φορά).
Το ματς ήταν μια πικρή δικαίωση για τον προπονητή της Νάξου Ατάνας Πετρόφ ο οποίος στην συνέντευξη Τύπου είχε πει ότι θα κερδίσει αυτός που θα κάνει λιγότερα λάθη, κι αυτός ήταν ο Παναθηναϊκός (21 έναντι 32 του Πανναξιακού, που έκανε 8 στο τάι μπρέικ!). Παράλληλα όμως η ομάδα του πλήρωσε την κακή μέρα της Τσέσλιαρ, η οποία σε κρίσιμα σημεία έκανε λάθος επιλογές ως προς την τακτική της.
Στο πρώτο σετ ο Πανναξιακός έμοιαζε με την καταιγίδα που ξέσπασε στο Αγρίνιο λίγο πριν το ματς, αφού προηγήθηκε με 10-0 (!) απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που είχε μείνει στα αποδυτήρια. Οι πράσινες επέστρεψαν σχετικά γρήγορα μειώνοντας σε 11-9, όμως η Τσβετάνοβα και η Τοτσίδου έστειλαν και πάλι τη διαφορά στο +5 (17-12) και το 1-0 ήρθε εύκολα.
Το ντέρμπι ξεκίνησε στο δεύτερο σετ με τον Παναθηναϊκό να βγάζει την Γιόβιτς εκτός αγώνα να έχει σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 18-14 το οποίο όμως έγινε 18-18. Κι ενώ η Νάξος είχε το μομέντουμ ένα σοβαρό λάθος της Τσέσλιαρ έδωσε ξανά αέρα δύο πόντων στον ΠΑΟ (18-20) και στο 20-21 μίλησε η Πατσέκο και με προσωπικούς πόντους πήγε το σκορ στο 20-24 για να κλείσει μάλιστα και η ίδια το σετ.
Το ντέρμπι είχε ανάψει πλέον για τα καλά και στο τρίτο σετ οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχόμενες χωρίς κανείς να μπορεί να πάρει διαφορά μέχρι το 18-18. Η Εύη Χρήστου μπήκε για το σερβίς (στα δύο προηγούμενα σετ τα είχε χάσει) πήρε άσο (18-19) χάλασε τη υποδοχή της Νάξου και το σκορ έγινε 18-21. Ο Πανναξιακός μείωσε σε 20-21, όμως έχασε δύο κόντρες για να ισοφαρίσει, στο 22-23 η Τσβετάνοβα έχασε το σερβίς (22-24) κι εκεί ο Παναθηναϊκός αντί να κλειδώσει το σετ ανταπέδωσε τα δώρα. Άουτ επίθεση από Τσίμα και κακή υποδοχή από την ίδια έφεραν το σκορ στο 24-24. Η ίδια όμως διαμόρφωσε το 24-25 και στην επόμενη φάση μετά από αλλεπάλληλες άμυνες η Γκούζου με μπλοκ στην Τσβετάνοβα τελείωσε το σετ και έδωσε το προβάδισμα στις πράσινες.
Η ματσάρα όμως είχε πολύ δρόμο ακόμη αφού ο Πανναξιακός στο τέταρτο σετ θύμισε την ομάδα της εκκίνησης του αγώνα και μετά το 5-5 ξέφυγε με 13-5 ισοφαρίζοντας σε 2-2, ενώ στο τάι μπρέικ ήταν εκπληκτικός στην αρχή καθώς προηγήθηκε με 6-1. Κι εκεί όμως είχαμε ανατροπή αφού το χαμένο σερβίς της Εμμανουηλίδου ήταν η αρχή της πράσινης αντεπίθεσης με το σκορ να γίνεται 6-5 και το 8-6 έγινε 8-10 και 9-12. Ο Πανναξιακός μείωσε σε 13-12, είχε την κόντρα για να ισοφαρίσει, αλλά με άουτ της Διώτη και άουτ της Τσβετάνοβα το εισιτήριο του τελικού βάφτηκε πράσινο.

Τα σετ 25-18, 22-25, 24-26, 25-17, 12-15
Πανναξιακός (Πετρόφ) Σαλούστρου 9 (2/6 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Γιόβιτς 9 (5/22 επ., 1 άσο 3 μπλοκ, 45% υπ. – 27% άριστες), Τσέσλιαρ 1 (1 άσο), Τοτσίδου 11 (5/35 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 45% υπ. – 36% άριστες), Εμμανουηλίδου 15 (9/18 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Τσβετάνοβα 32 (28/65 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κελεσίδου –λ (68% υπ. – 50% άριστες) / Κιουτσιούκη, Διώτη 10 (8/34 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 69% υπ. – 56% άριστες), Πολίτη.
Παναθηναϊκός (Ρούσης) Γκούζου 6 (2/12 επ., 4 μπλοκ), Καββαδία 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Μερτέκη 15 (13/45 επ., 2 μπλοκ, 23% υπ. – 16% άριστες), Βίλκοηυ 17 (13/41 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τσίμα 15 (11/52 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 36% υπ. – 36% άριστες), Πατσέκο 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Ρόγκα –λ (56% υπ. – 39% άριστες) / Γιαννακοπούλου, Χρήσου 2 (2 άσοι), Παπαδοπούλου, Μεταξά 2 (2/2 επ.)