ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Πόζναν 2020: Στον τελικό το δίδυμο Μπούρμπου-Κυρίδου!

Το ταλαντούχο ελληνικό δίδυμο τερμάτισε στη 1η θέση της 1ης προκριματικής σειράς στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Πόζναν και εξασφάλισε απευθείας πρόκριση στον τελικό της Κυριακής.

Η Μαρία Μπούρμπου και η Χριστίνα Κυρίδου έκαναν καλό ξεκίνημα, το προβάδισμα όμως στην αρχή πήρε το πλήρωμα της Ρωσίας. Στη συνέχεια οι Ελληνίδες ανέβασαν ρυθμό και πέρασαν πρώτες τα μισά της κούρσας (1000μ) και απέκτησαν προβάδισμα 20 μέτρων μέχρι τα 1750μ. Η Ιταλία στη 2η θέση έκανε δυνατό δεύτερο μισό αλλά δεν κατάφερε να φτάσει τις Ελληνίδες που τερμάτισαν τελικά πρώτες. Τα δύο μεσογειακά πληρώματα είναι αυτά που πέρασαν απευθείας στον μεγάλο τελικό, ενώ τα υπόλοιπα τρία θα αναμετρηθούν ξανά στο ρεπεσάζ. Θυμίζουμε ότι οι δύο κωπηλάτριες έχουν εξασφαλίσει μέχρι στιγμής τη μοναδική πρόκριση για την Ελλάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο και είναι μόλις 19 ετών. Στον τελικό οι μεγάλες τους αντίπαλες θα είναι οι Ισπανίδες που υπερασπίζονται τον τίτλο που κέρδισαν στη Λουκέρνη και οι Ρουμάνες, οι οποίες πήραν την πρόκριση από τη 2η προκριματική σειρά (Ρουμανία 7:05.610 – Ισπανία 7:06.910).