Στους «16» του μάστερς του Μόντε Κάρλο ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αντιμετώπισε τον Άσλαν Καράτσεφ στον δεύτερο γύρο του μάστερς του Μονακό τον οποίο κέρδισε με σκορ 2-0.

Ο Έλληνας τενίστας που βρίσκεται στο Νο5 του ράνκινγκ και Νο4 του ταμπλό στο Μόντε Κάρλο πήρε το προβάδισμα από το πρώτο σετ κερδίζοντας το με 6-3. Το δεύτερο, έληξε μαζί με τον αγώνα σε 6-4 και με τον Έλληνα τενίστα να προκρίνεται στην φάση των «16». Ο αγώνας διήρκεσε σχεδόν μιάμιση ώρα κατά την οποία ο Τσιτσιπάς κατάφερε να κερδίσει 4/4 μπρέικ πόιντς σε αντίθεση με τον Ρώσο ο οποίος κέρδισε 3/5.

Ο αντίπαλος του στον τρίτο γύρο του τουρνουά 1000 βαθμών θα είναι ο νικητής του ζευγαριού Τζον Μίλμαν (Νο44) και Κριστιάν Γκαρίν (Νο24), ο οποίος πριν λίγο κέρδισε τον Καναδό Φέλιξ Ογκέρ-Αλιασίμ (Νο21) με 2-0 (7-6,6-1). Σε λίγη ώρα ο Τσιτσιπάς θα αγωνιστεί και στο διπλό μαζί με τον αδερφό του Πέτρο και θα βρεθούν στο κορτ μαζί με τον Γερμανό Κέβιν Κράβιετζ και το Ρουμάνο Χόρια Τεκού, οι οποίοι αποτελούν το Νο8 του ταμπλό. Το ματς είχε ξεκινήσει χθες αλλά διακόπηκε λόγω βροχής. Το σκορ είναι 5-4 στο πρώτο σετ υπέρ του διδύμου της Ελλάδας.