Στους «32» για δεύτερη φορά ο Παγδατής

Μετά από δύο ώρες και 10 λεπτά ο Μάρκος Παγδατής κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Μπενουά Περ και να προκριθεί στους «32» του US Open.

του Σούλη Μέζου

Ο Κύπριος αν και Νο44 στην παγκόσμια κατάταξη δεν είχε πρόβλημα να ξεπεράσει το εμπόδιο του Γάλλου, που είναι Νο34 στον κόσμο και 32 στο ταμπλό και κατά συνέπεια ξεκινούσε τον αγώνα ως φαβορί.
Ο Παγδατής κατέκτησε τα πρώτα δύο σετ με 6-2 και 6-4 σε 23 και 34 λεπτά αντίστοιχα. Έχασε το τρίτο με 6-3 σε 36 λεπτά αλλά επανέκαμψε και πήρε το τέταρτο με 6-4, επίσης σε 36 λεπτά – και μαζί τη νίκη.
Πάντως, αχίλλειος πτέρνα του Μάρκου και σε αυτόν αγώνα αποδείχθηκε το σερβίς, αλλά δεν του στοίχισε. Μπορεί να είχε 79% επιτυχία στο πρώτο σερβίς, ωστόσο είχε τέσσερα διπλά σφάλματα, όσα και ο αντίπαλός του, ενώ κέρδισε από άσσους μόλις δύο πόντους ενώ ο Περ επτά.
Αυτή είναι η δεύτερη φορά στην καριέρα του Παγδατή που περνά στην φάση των «32» του Αμερικανικού Όπεν. Ποτέ δεν έχει φτάσει στους «16» και αν θέλει να τα καταφέρει φέτος, θα πρέπει να νικήσει είτε τον Καναδό Μίλος Ράονιτς (το πιθανότερο καθώς είναι Νο5 του ταμπλό) είτε τον Αμερικανό Ράιαν Χάρισον.
Σε άλλα παιχνίδια του δεύτερου γύρου, ο Νόβακ Τζόκοβιτς προκρίθηκε χωρίς αγώνα επί του Τσέχου Βέσελι, ενώ προκρίθηκαν ακόμα στην φάση των 32 ο Νοτιαφρικανός Άντερσον, ο Αμερικανός Ίσνερ και ο Βρετανός Έντμπουντ.
Στις γυναίκες από τα πρώτα παιχνίδια του δεύτερου γύρου που πραγματοποιήθηκαν, ξεχωρίζει η νίκη της Βοσνιάκι επί της Κουζνέτσοβα με 6-4, 6-4. Η αθλήτρια από την Δανία στον τρίτο γύρο θα αντιμετωπίσει τον Ρουμάνα Νικολέσκου.
Άλλα ζευγάρια που ήδη έχουν σχηματιστεί για την φάση των «32» είναι η αναμέτρηση της Ιταλίδας Βίντσι με την Γερμανίδα Βίτχοφ, της Σλοβάκας Τσιμπούλκοβα με την Τσουρένκο από την Ουκρανία και της Τσέχας Κβίτοβα με την Ουκρανή Σβιτόλινα.