ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Στους Ολυμπιακούς και η Βουγιούκα

To 53o μέλος της ελληνικής αποστολής για το Ρίο, έγινε η Βάσω Βουγιούκα η οποία εξασφάλισε την παρουσία της στους Ολυμπιακούς Αγώνες μέσω της ξιφασκίας.

της Σεβαστής Βρακατσέλη

Η Ελληνίδα κορυφαία ξιφομάχος με την 8η θέση που κατέλαβε στο παγκόσμιο κύπελλο σπάθης γυναικών που διεξήχθη στο Βέλγιο θα αγωνιστεί για δεύτερη φορά (μετά το Λονδίνο το 2012) σε Ολυμπιακούς.
Στην διοργάνωση της Γάνδης η Βουγιούκα βρήκε στο δρόμο της δυο Κινέζες και δυο Ρωσίδες. Στη φάση των «64» νίκησε 15-12 την Κινέζα Σάο, ενώ στις «32» νίκησε 15-12 την Κόμιαντσουκ από την Ρωσία. Στις «16» ξεπέρασε το εμπόδιο μιας ακόμα Κινέζας της Σεν με το ίδιο σκορ, 15-12. Στα προημιτελικά έδωσε δυνατή και αμφίρροπη μάχη με την Ρωσίδα Εγκόριαν χάνοντας την είσοδό της στον τελικό για ένα μόλις χτύπημα. Το τελικό 15-14 ωστόσο τη έδωσε την απευθείας πρόκρισή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ήταν και ο βασικός της στόχος.
Η Κάρλαν (Ουκρανία) κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Στον τελικό κέρδισε την Εγκόριαν με 15-10. Το χάλκινο μετάλλιο μοιράστηκαν οι: Κιμ (Κορέα) και Βελίκαγια (Ρωσία)