ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Μινσκ 2019: Στους «32» του πινγκ πονγκ ο Γκιώνης

Στα τέσσερα σετ… τέλειωσε τη δουλειά με τον Λούκα Μλαντένοβιτς ο Παναγιώτης Γκιώνης στους ευρωπαϊκούς αγώνες που διεξάγονται στο Μινσκ.

Απέναντι στον αξιόλογο νεαρό αθλητή από το Λουξεμβούργο και για τον 2ο γύρο του απλού, ήταν πολύ σταθερός και προσεκτικός σε όλη τη διάρκεια του ματς κι επιβεβαίωσε απόλυτα τον ρόλο του φαβορί. Τα σετ 11-8, 11-6, 13-11 και 11-7. Ο Γκιώνης μπήκε στη 32αδα των ευρωπαϊκών αγώνων και επόμενος αντίπαλός του είναι αύριο ο Άγγλος Λίαμ Πίτσφορντ, το 4ο φαβορί του αγωνίσματος.

Στο 2ο γύρο του απλού γυναικών, αποκλείστηκεη Κατερίνα Τόλιου, αλλά μπορεί να έχει την ικανοποίηση της αξιόλογης εμφάνισης και της πολύ καλής προσπάθειας. Ηττήθηκε με 4-2 σετ από την Σιάο Τζιένι, που αγωνίζεται με την πορτογαλική υπηκοότητα και ολοκλήρωσε την παρουσία της στη διοργάνωση. Απέναντι στην κινεζικής καταγωγής αθλήτρια, που βρίσκεται στο νούμερο 82 της παγκόσμιας κατάταξης Ιουνίου, η πρωταθλήτριά μας (Νο 128) έχασε με διαφορά τα δυο πρώτα σετ, αλλά μετά βρήκε ρυθμό και με διάρκεια στις άμυνες έγινε απόλυτα ανταγωνιστική. Διατήρησε την αυτοπεποίθησή της, πίεσε και με δύο οριακά σετ έφτασε στην ισοφάριση. Στη συνέχεια όμως, η τακτική βγήκε στη Σιάο, η οποία μείωσε κατά πολύ τα λάθη της, αξιοποίησε το σερβίς της και επικράτησε με 4-2 σετ (6-11, 1-11, 15-13, 11-9, 3-11, 5-11).